Karnawał - zabawy czas!

03 styczeń 2020
Autor: 
Karnawał - zabawy czas! Adobe Stock
Karnawał to czas zabaw, maskarad, balów zimowych i pochodów. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu.
Karnawał kojarzy się przede wszystkim z tańcem! Słysząc to słowo przychodzi nam na myśl najsłynniejszy karnawał w Rio de Janeiro, oraz słynny Bal Maskowy w Wenecji.

Nazwa pochodzi od włoskiego carne vale - żegnaj mięso, przed rozpoczynającym się wielkim postem. W Polsce przetłumaczono to słowo na "mięsopust". Inne znaczenie słowa ma swoje źródła w łacinie, carrus navalis - wóz w kształcie okrętu, który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci Bogów w starożytnym Rzymie.

Kolebką karnawału są średniowieczne Włochy. Pierwsza była Wenecja, Rzym a następnie tradycja przeniosła się do Hiszpanii, Portugalii, Francji i Niemiec. Zabawy karnawałowe dotarły także do naszego kraju i nabrały swoistego, polskiego wyrazu, zgodnie z duchem i temperamentem narodowym.

Karnawał po staropolsku zwany jest zapustami. Kiedyś bardzo hałaśliwy, szumny, biesiadny, często pełen różnych uciech m.in. polowań, kuligów, obfitych poczęstunków i swawoli. Ostatnie trzy dni karnawału nazywano także ostatkami, kusymi (diabelskimi) dniami, kusakami, dniami zapuśnymi. Zarówno na wsiach jak i w miastach jedzono tłusto, dużo i popijano sporą ilością trunków.

Prawie wszystkie dawne wierzenia, obrzędy i zabawy zapustne, tak kiedyś liczne i bogate, odeszły w przeszłość. Tylko nieliczne dotrwały do naszych czasów. Zachowały się jeszcze tradycje spotkań towarzyskich i zabaw tanecznych ostatkowych, ale nie mają one dawnego rozmachu i żywiołowości.

W obecnych czasach obchody karnawałowe sprowadzają się do dyskotek, głównie w ostatnią sobotę karnawału lub wytwornych balów gdzie króluje szyk i elegancja. Fenomen karnawału polega na tym, że choć zmienia swój charakter, od kilku wieków obchodzony jest na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by dało się całkowicie zapomnieć o tradycji powszechnego radowania się.

W Polsce ostatni tydzień karnawału nazywa się Ostatkami. Rozpoczyna go Tłusty Czwartek podczas którego królują paczki, faworki i chruściki, a kończy obchodzony we wtorek tzw. Śledzik, który symbolizuje zbliżający się Wielki Post. W tym roku Tłusty Czwartek przypada już lutego. Więc bawmy się i radujmy :)

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u