Organizacja została utworzona tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 18 stycznia 1919, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski, zwołano naradę wszystkich działających pod zaborami organizacji, kierujących się w działaniu czerwonokrzyskimi ideałami. Podczas posiedzenie, odbywającego się pod patronatem Heleny Paderewskiej, powołano do życia Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Pierwszym jego prezesem został Paweł Sapieha. Pierwotną nazwę organizacji zmieniono w 1927 r. na Polski Czerwony Krzyż.
Z okazji okrągłego jubileuszu Lubuski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża wspólnie z Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Archiwum Państwowym w Zielonej Górze przygotował wystawę poświęconą działalności organizacji. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in.
- dyplom i odznaka Węgierskiego Czerwonego Krzyża przekazana Zarządowi Wojewódzkiemu PCK w 1956 r. w ramach podziękowań za przekazaną krew od społeczeństwa naszego województwa
- plakaty, wydawnictwa promocyjne Polskiego Czerwonego Krzyża ( dot. działalności młodzieżowej, udzielania pierwszej pomocy, krwiodawstwa itp.)
- publikacje Polskiego Czerwonego Krzyża
- artykuły prasowe „Gazety Lubuskiej”
- artykuł z „Gazety Zdrowie” - wydawnictwo PCK z 1956 r dot. pierwszych akcji poboru krwi
- skany materiałów z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze min. protokół przekazania Szpitala PCK w Świebodzinie
- materiały przekazane przez darczyńców oraz członków PCK min.
- odznaczenia, dyplomy,
- sztandary
Wystawa potrwa do 27.01.2019 r.
Podczas wernisażu wstęp wolny, zapraszamy!