Wernisaż i premiera książki

11 kwiecień 2019
Autor: 
17.04., godz. 17.00 - wernisaż i premiera książki Władysław Czulak

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 17 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 na premierę książki dr. Grzegorza Biszczanika „Nieznane twarze Zielonej Góry”. Wydarzenie poprzedzone zostanie otwarciem wystawy fotografii wykonanych przez Władysława Czulaka na użytek tejże publikacji.

Książka dr. Grzegorza Biszczanika jest swoistym spacerem po naszym mieście, podczas którego poznajemy dzieje 65 kamienic powstałych pod koniec XIX i na początku XX wieku. Autor namawia czytelników, aby przechadzając się po Zielonej Górze podnieśli wzrok i przyjrzeli się fasadom mijanych budynków, gdyż dzieje się na nich sporo. Widoczne motywy nie są tylko zwykłą ozdobą czy dekoracją. Często odnoszą się pierwszych właścicieli, określają ich zawody, pochodzenie nazwiska, czy wręcz przeznaczenie budynków. Nawiązują także do miejskich tradycji: winiarskich, sukienniczych, kupieckich oraz górniczych. Szczególną uwagę zielonogórskiego regionalisty przykuły twarze pojawiające na wielu domach i to one właśnie bywają kluczem do opowieści o ciekawych zielonogórzanach.

W publikacji znaleźć można zdjęcia obrazujące dzisiejszy wygląd wybranych domów oraz archiwalia: fotografie, pocztówki i rysunki projektowe. Zabieg ten pozwala dostrzec zmiany, jakie się dokonały przez lata. W niektórych przypadkach troskę budzi poważny stopień destrukcji budynków, w innych zachwyca pieczołowitość z jaką zostały przywrócone do dawnej świetności.

Ważnym uzupełnieniem materiału jest spis nazw ulic w języku polskim i ich odniesień niemieckich, funkcjonujących w czasach, gdy Grünberg nie był miastem polskim. Dodatkowo tekst właściwy poprzedzony został minisłowniczekiem terminów architektonicznych, ułatwiającym zrozumienie nieczęsto używanych pojęć. Publikacja zawiera także tłumaczenie na język angielski.

Książkę, której wydawcą jest Stowarzyszenie Forum Art, wyróżnia staranna oprawa graficzna (Igor Myszkiewicz) i dbałość redakcyjna (Aleksandra Mrówka Łobodzińska).

Autorzy wydarzenia:

Grzegorz Biszczanik, urodzony w 1983 roku, rodowity zielonogórzanin, doktor nauk humanistycznych. Historyk, regionalista, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego – oddział w Zielonej Górze oraz Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry „Winnica”. Jako jedyny regionalista zajmujący się filokartystyką jest autorem kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących dziejów Zielonej Góry oraz Ziemi Lubuskiej w świetle dawnej karty pocztowej.

Władysław Czulak, zielonogórzanin, fotografik, filmowiec, fotoreporter. Od kilku lat swoje zamiłowanie do fotografii i ruchomego obrazu łączy z pasją i pracą zawodową. Członek regionalnych i międzynarodowych stowarzyszeń oraz grup artystyczno-fotograficznych. Uczestnik wielu wystaw i publikacji fotograficznych oraz festiwali filmowych; współtwórca regionalnych programów i wydawnictw internetowych. Fotoreporter mediów regionalnych. W swoich pracach stara się dzielić z odbiorcą swoim osobistym spojrzeniem na świat. Władysław Czulak wykonał na potrzeby książki autorską dokumentację fotograficzną zachowanych do dziś ozdobnych elementów fasad zielonogórskich kamienic; prace te składają się na prezentowaną w Muzeum wystawę.

Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Forum Art. oraz Galeria Twórców Galera.

Zapraszamy, wstęp wolny.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u