Park-obraz. Park Mużakowski – polsko-niemiecki zabytek na liście UNESCO. Wykład dr Anitty Maksymowicz

06 wrzesień 2019
Park-obraz. Park Mużakowski – polsko-niemiecki zabytek na liście UNESCO. Wykład dr Anitty Maksymowicz Pixabay

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaprasza w niedzielę, 8 września 2019 r. o godz. 12.00 na wykład dr Anitty Maksymowicz pt. Park-obraz. Park Mużakowski – polsko-niemiecki zabytek na liście UNESCO.

W trakcie prelekcji (której pierwsza odsłona nastąpi dzień wcześniej, podczas ogólnopolskiej inauguracji EDD 2019 odbywającej się w bieżącym roku na Ziemi Lubuskiej – we Wschowie) zaprezentowane zostaną dzieje zespołu parkowo-zamkowego wraz z przedstawieniem jego twórców, w szczególności burzliwego i awanturniczego życia inicjatora – księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Przybliżone zostaną elementy architektury znajdującej się na terenie Parku, a zasadnicza część wykładu poświęcona będzie głównym przyświecającym tworzeniu Parku ideom, które ukazane zostaną w oparciu o cytaty księcia Pücklera oraz fotografie ilustrujące zastosowanie tychże koncepcji w praktyce.

Książę Hermann Ludwig von Pückler-Muskau, nazywany „zielonym księciem” twórca Parku to niezwykle barwna osobność – kosmopolita, dandys, amant, playboy. Za życia znany był głównie z rozmaitych skandali. O jego ekstrawagancjach (jak podróże balonem lub powozem zaprzężonym w jelenie) i prowokacyjnych romansach (np. z małoletnią czarnoskórą niewolnicą) rozpisywały się ówczesne gazety, choć doceniany był wtedy również jako poczytny pisarz oraz podróżnik. Obecnie ten „parkoman”, książę-ogrodnik, najczęściej kojarzony jest właśnie z parkami, zarówno jako teoretyk (autor fundamentalnego dzieła Andeutungen über Landschaftsgärtnerei verbunden mit der Beschreibung ihrer praktischen Anwendung in Muskau – Uwagi na temat ogrodnictwa krajobrazowego wraz z opisem ich praktycznego zastosowania w Muskau), jak i ceniony praktyk – twórca parków w Bad Muskau i Branitz oraz współautor innych (m.in. nieodległych – Neuhardenberg i Babelsberg). Choć w dziedzinie architektury krajobrazu i tworzenia parków był samoukiem, stał się w niej jednym z największych autorytetów, niejednokrotnie stawianym wyżej nawet, niż współczesny mu Peter Lenné. Zauroczony angielskimi ideami dotyczącymi ogrodów i parków krajobrazowych był z pewnością jednym z najwspanialszych przedstawicieli tego kierunku nie tylko w niemieckiej, ale i światowej sztuce ogrodowej. Pückler wyznaczył standardy dla tworzenia założeń krajobrazowych, które stały się przykładem dla wielu parków zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych (m. in. w Nowym Jorku, Bostonie czy San Diego). Był wizjonerem i prekursorem, którego obserwacje nie straciły na aktualności do dziś, a nawet dopiero w ostatnich dziesięcioleciach realizują się, tworząc nowe dziedziny nauki (np. gleboznawstwo czy socjologia roślin).

Zapraszamy, wstęp wolny.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u