Globalne zmiany środowiska podczas Nocy Biologów

10 styczeń 2020

Już niedługo kolejna edycja Nocy Biologów. Wydarzenie odbędzie się w drugi piątek stycznia czyli 10.01.2020 w godz. 10-18, pod hasłem Globalne zmiany środowiska.

Szykujemy ciekawy program, który już wkrótce poznacie w szczegółach. Bedą pokazy, stanowiska eksperymentalne i prelekcje. Wstęp to jedyne 5,00 zł. Rezerwujcie czas. Zapraszamy osoby indywidualne i grupy zorganizowane.

PROGRAM

Pokazy

„Dokarmianie ptaków zimą”

Prowadzący: Robert Rektor

Awifauna to znacząca grupa wielu ekosystemów. Uczestnicy zajęć poznają ptaki zimujące w Polsce i dowiedzą się dlaczego nie odlatują one do ciepłych krajów. Odniesiemy się do problemu dokarmiania ptaków – jaki rodzaj pokarmu jest dla nich bezpieczny i kiedy należy je dokarmiać. Nie zabraknie praktycznych przykładów i ciekawostek.

Wiek: bez ograniczeń

„Niepewny byt planktonu w obliczu globalnych zmian środowiska”

Prowadzący: Dagmara Kołeczek-Sprawka

Rozwielitka Daphnia sp, to mały skorupiak wchodzący w skład zooplanktonu, będący ważnym ogniwem sieci pokarmowej organizmów zamieszkujących zbiorniki słodkowodne. Zmieniające się warunki środowiskowe mają wpływ na wygląd i procesy życiowe rozwielitki. Uczestnicy pokazu przeprowadzą obserwację tych zwierząt pod mikroskopem i zaobserwują efekty tych zmian.

Wiek: 3+ lat

„Czy nasza planeta jest w stanie sprostać Twoim potrzebom konsumpcyjnym?”

Prowadzący: Angelika Chołowienko, Magdalena Konys

Uczestnicy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej obliczą swój ślad ekologiczny, a tym samym odpowiedzą sobie na pytanie czy prowadzą ekologiczny tryb życia. Wspólnie zastanowimy się jakie zmiany wprowadzić w naszym życiu, aby być bardziej eko.

Wiek: 10+ lat

„Zapylacze, a nasze codzienne życie”

Prowadzący: Klaudia Michalewicz, Ita Szczepańska

Zapylanie jest niezbędne dla życia na naszej planecie. Co pozostanie nam do jedzenia jeśli zabraknie zapylaczy? Jak możemy im pomóc? Poznaj z nami fascynujący świat tych małych, ale ważnych owadów.

Wiek: 3+ lat

Pokaz z elementami warsztatu

„Tworzymy zielony mikroświat w słoiku”

Prowadzący: Adriana Topczewska

Uczestnicy poznają podstawy tworzenia kompozycji z żywych roślin w szklanych naczyniach - florariach. Dowiedzą się, jak samodzielnie wykonać mini-ogród: wybrać naczynie, przygotować właściwe podłoże, odpowiednio dobrać rośliny i pasujące elementy dodatkowe. Zainteresowani przygotują własne kompozycje w przyniesionych naczyniach. Najmłodsi uczestnicy dodatkowo umieszczą we florariach figurki zwierząt - przedstawicieli gatunków zagrożonych wyginięciem. Zapewniamy podłoże, rośliny i figurki zwierząt.

Ponadto prowadzący przedstawi znaczenie roślin w przyrodzie i dla człowieka. Wyjaśni procesy niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju w środowisku naturalnym oraz we florariach, m.in. oddychanie, pobieranie i obieg wody oraz fotosyntezę.

Wiek: 4+ lat

Warsztaty

„Ozoboty - zaprogramujmy czystą planetę”

Prowadzący: Aleksandra Dyrkacz, Natalia Pietrus-Czekałowska

Celem warsztatów jest propagowanie zrównoważonego rozwoju wśród najmłodszych. Uczestnicy w trakcie zajęć będą programować ozoboty i przemierzać trasy z wykorzystaniem technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości). Na ekranie swoich telefonów będą mogli obserwować wykreowany, przyjazny świat.

Wiek: 4+ lat

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u