Rozpieszcza nasze podniebienia, zawiera wiele cennych minerałów i witamin a do tego uważana jest za afrodyzjak. Czekolada, bo o niej mowa ma swój własny dzień świętowania!
Dzień Czekolady 2024
W Polsce Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia, ale międzynarodowy Dzień Czekolady przypada na dziś, 7 lipca, co jest związane z datą pierwszego przybycia czekolady do Europy w 1550 roku. Historia czekolady jest fascynująca i sięga czasów przed naszą erą, kiedy to już kultura Mayo-Chinchipe w Ekwadorze cieszyła się jej smakiem.
Wyróżniamy 4 rodzaje czekolad: gorzka, mleczna, nadziewana i biała. Najzdrowsza jest czekolada gorzka ponieważ zawiera największą liczbę miazgi kakaowej. Prawdziwa czekolada to taka, która ma nie mniej niż 25% suchej masy kakaowej. Niestety kontrole Państwowej Inspekcji Handlowej wykazały, że niektórzy producenci zamiast kakao dodają soję a zamiast tłuszczu kakaowego olej palmowy. Czekolada biała to tak na prawdę samo masło kakaowe a czekolada nadziewana? Jeśli nadziewana jest suszonymi owocami bądź orzechami czy migdałami jest zdrowa, w przeciwnym wypadku może zawierać np. wyciąg z buraków udający dżem truskawkowy.
Czekolada, rozkosz bez grzechu
Czekolada zawiera wiele cennych minerałów i witamin, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia, między innymi wapń, potas, fosfor, magnez, cynk oraz witaminy z grupy B, A i E. Ma niski indeks glikemiczny. Podwyższa sprawność umysłową i fizyczną. Naukowcy przekonują, że dawka lecznicza to 30 gramów czekolady dziennie, czyli trzy kostki. Czasami warto jednak zaszaleć i udać się do najbliższej kawiarni na gorącą czekoladę. Czekoladę najlepiej też jeść po ciężkostrawnym posiłku, bo zwiększa ona wydzielanie żółci, potrzebnej do strawienia tłuszczy. Pamiętajcie jednak, że tabliczka czekolady to tyle samo kcal co 15 jabłek, 60 krakersów czy 20 łyżeczek miodu. Jedząc codziennie pół tabliczki, to po roku na wadze mamy około 14 kg więcej. Czasami więc wybrać inną przyjemność – koncert, seks, a może masaż czekoladowy.
A propos seksu…. Już od czasów Azteków czekolada uważana jest za cudowny afrodyzjak. Zawarty w niej tryptofan odpowiedzialny jest za produkcje serotoniny, która natomiast powoduje uczucie ekstazy. Czy wiecie, że Casanova pił ją zamiast szampana?
Czekoladowy zabieg działa przeciwstarzeniowo, przeciwzmarszczkowo, doskonale dotlenia skórę. Zabieg korzystnie wpływa na zmysły. Pobudza produkcję endorfin, które poprawiają samopoczucie, działają stymulująco i antydepresyjnie. Czekolada chroni skórę przed utratą wody.
Dieta na dobry humor
Podczas zjadania czekolady wydzielają się endorfiny, które bardzo korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Wzrostowi podlegają również pewne neuroprzekaźniki, dzięki którym mamy bardzo dobry nastrój, czujemy się lepiej. Czekolada powoduje, że nasz mózg lepiej pracuje, jesteśmy bardziej wydolni, mamy lepsza pamięć. Bywa również, że czekolada może uzależniać. „Czekoladowy głód” pojawia się jednak epizodycznie, najczęściej wśród kobiet w okresie menstruacji. Być może jest to spowodowane spadkiem poziomu progesteronu lub występującą podczas miesiączki dysforią i napięciem, jednak ani leki hormonalne, ani uspokajające nie okazały się skuteczną bronią w walce z apetytem na czekoladę.
Czekolada nie tylko delektuje, ale również posiada właściwości zdrowotne, poprawiając nastrój i wpływając korzystnie na nasze samopoczucie. Warto więc świętować ten dzień, delektując się różnorodnością smaków, które oferuje czekolada, celebrując jej bogatą historię i wpływ na kultury świata.