Czy wydobycie miedzi w Lubuskiem zbliża się ku końcowi?

Od 2013 roku firma Miedzi Cooper Corporation wykonała na terenie województwa lubuskiego 20 otworów wiertniczych. W maju br. pojawił się problem, ponieważ Minister Środowiska nie wyraził zgody na wydłużenie koncesji na poszukiwanie złoża rud miedzi i srebra w obszarze Mozów I. Teraz o rozpoznawaniu i eksploatacji złóż miedzi w południowej części regionu rozmawiać będzie marszałek Elżbieta Anna Polak, która spotka się z prof. Mariuszem Jędryskiem, Głównym Geologiem Kraju.

Samorząd województwa od kilku lat wspiera działania mające na celu poszukiwanie złóż miedzi w regionie oraz ich eksploatację. Firma Miedzi Cooper Corporation realizuje w województwie lubuskim jeden z największych programów poszukiwań złóż miedzi w Polsce. Pierwszy odwiert na terenie województwa lubuskiego rozpoczęto w lutym 2013 roku, na terenie koncesji Mozów 1 (niedaleko Sulechowa). Następnie po wykonaniu prac poszukiwawczych firma rozpoczęła fazę rozpoznania w Lubięcinie. Łącznie od 2013 roku firma wykonała na terenie województwa 20 otworów wiertniczych.

W maju br. przedstawiciele firmy: prezes Lyle Braaten oraz prof. Stanisław Specznik byli gośćmi posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Podczas dyskusji przedstawiona została aktualna informacja dot. fazy rozpoznawczej poszukiwania złóż miedzi. Ponadto prof. Specznik zaprezentował zakres zrealizowanych prac oraz poinformował, że Minister Środowiska nie wyraził zgody na wydłużenie koncesji na poszukiwanie złoża rud miedzi i srebra w obszarze Mozów I.

Marszałek Elżbieta Anna Polak zapewniła wsparcie dla realizowanej inwestycji. Teraz spotka się z prof. Mariuszem Jędryskiem, Głównym Geologiem Kraju. Będzie to okazja do rozmowy o poszukiwaniach miedzi prowadzonych przez firmę Miedzi Cooper oraz możliwości dalszego prowadzenia prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *