"BORSUK-16" zakończony (ZDJĘCIA)

31 październik 2016
Autor: 
szer. Natalia Wawrzyniak

W piątek 28 października, żołnierze Czarnej Dywizji na poligonach w Świętoszowie i Żaganiu zakończyli ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. BORSUK-16. Manewry zakończyła wspólna defilada pododdziałów.

Ćwiczenie pod kryptonimem „BORSUK” na stałe wpisało się już w kalendarz przedsięwzięć Czarnej Dywizji. W tym roku, wzięło w nim udział blisko 2 tysiące żołnierzy i około pół tysiąca różnego rodzaju sprzętu wojskowego. Głównym ćwiczącym była 10. Brygada Kawalerii Pancernej (10BKPanc) ze Świętoszowa oraz 23. Śląski pułk artylerii z Bolesławca, a najważniejszym celem zakończonego ćwiczenia było sprawdzenie stopnia przygotowania pododdziałów do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. W ćwiczeniu uczestniczyło również ponad 300 żołnierzy z 401. niemieckiego batalionu zmechanizowanego 41 Brygady Grenadierów z Niemiec wyposażonych w gąsienicowe transportery opancerzone typu Marder. Co więcej, żołnierze Bundeswehry zostali podporządkowani dowódcy 10. brygady, gen. bryg. Maciejowi Jabłońskiemu.

Manewry zakończyła imponująca defilada na sprzęcie, przyjęta przez kierownika ćwiczenia gen. dyw. Jarosława Mikę, dowódcę 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc). Jednak zanim do niej doszło ćwiczący żołnierze przez osiem kolejnych dni musieli wykazać się umiejętnościami i zdolnościami do planowania, organizowania i prowadzenia działań bojowych oraz wykonywania zadań taktycznych i ogniowych zarówno w dzień jak i w nocy.

Fot. szer. Natalia Wawrzyniak

 • Kliknij, aby powiększyć zdjęcie b2_1.jpg
 • Kliknij, aby powiększyć zdjęcie b2_2.jpg
 • Kliknij, aby powiększyć zdjęcie b2_3.jpg
 • Kliknij, aby powiększyć zdjęcie b2_4.jpg
 • Kliknij, aby powiększyć zdjęcie b2_5.jpg
 • Kliknij, aby powiększyć zdjęcie b2_6.jpg
 •  
 • Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

  Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

  Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

  Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

  Media Społecznościowe

  Top

  stat4u