Zakończenie Anakody-16 w Czarnej Dywizji (ZDJĘCIA)

17 czerwiec 2016
Autor: 
chor. Rafał Mniedło

W piątek 17 czerwca, w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej Świętoszowie odbyła się ceremonia zakończenia największego tegorocznego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP z udziałem sojuszników pod kryptonimem Anakonda-16.

Podczas uroczystego zakończenia na wspólnym apelu stanęli żołnierze, reprezentujący wszystkie kraje, ćwiczący na poligonie w Żaganiu i Świętoszowie. Nie zabrakło, w tym gronie również żołnierzy dowództwa i sztabu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) oraz podległych jednostek wojskowych. Przypomniano, że na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu, do którego należy poligon żagańsko-świętoszowski i w miejscowościach pobliskich, w ćwiczeniu Anakonda-16 brało udział blisko 4000 żołnierzy, w tym około 1300 Hiszpanów, 600 Brytyjczyków, ponad 400 Amerykanów, 130 Chorwatów i Słoweńców, 20 Litwinów i 15 Turków oraz 1400 żołnierzy Czarnej Dywizji.

Poligon w Świętoszowie i Żaganiu to nie jedyne miejsce gdzie mogliśmy spotkać żołnierzy Czarnej Dywizji. Nasi koledzy i koleżanki kończą ćwiczenie Anakoda-16 od Orzysza przez Drawsko Pomorskie, Wędrzyn, ale byli również i w Bolesławcu, Głogowie, oraz wydzielone grupy w Warszawie, Krakowie i Szczecinie. W ćwiczeniu w sumie uczestniczyło blisko 3500 żołnierzy oraz ponad 800 jednostek różnego rodzaju pojazdów i sprzętu wojskowego z Czarnej Dywizji. - opisywał gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11LDKPanc.

Podczas uroczystości dziękowano za ogromne zaangażowanie żołnierzy w wykonywanie zadań w czasie ćwiczenia. Podkreślano międzynarodowy charakter ćwiczenia, a nade wszystko uwypuklono wspólny cel, jakim było zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów. Uroczystość zakończyła wspólna defilada pododdziałów.

11DKPanc

DG

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u