ZUS rozda 75 mln zł na poprawę bezpieczeństwa w pracy

28 maj 2021
Autor: 
ZUS rozda 75 mln zł na poprawę bezpieczeństwa w pracy Adobe Stock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił kolejny konkurs na dofinansowanie do projektów poprawiających warunki pracy. Wnioski, wyłącznie w formie elektronicznej, można składać od 1 do 30 czerwca 2021 r.

Finansowanie działań związanych z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym to ustawowy obowiązek ZUS. Dofinansowane mogą być działania, które poprawiają bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz pozwalają utrzymać zdolności do pracy zatrudnionych, przez całą ich aktywność zawodową.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy płatnicy składek, ale w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw procent dofinansowania będzie największy. Firmy, które zatrudniają od 1 do 9 osób mogą otrzymać 90 proc. dofinansowania –aż do 140 tys. zł. Przedsiębiorstwa, które zatrudniają od 10 do 49 pracowników dostaną nie więcej niż 80 proc, a zatrudniające od 50 do 249 – maksymalnie 60 proc. Duże firmy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. W tym wypadku może to być nawet 500 tys. zł. Środki te pochodzą z funduszu wypadkowego.

Dofinansowane mogą być tylko działania, które będą bezpośrednio ograniczać niekorzystne oddziaływania w miejscu pracy. Można więc zadbać o bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy, zakupić urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym, zapewnić ochronę przed promieniowaniem optycznym i energią elektryczną, czy kupić sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości. Pełna lista działań znajduje się w załączniku do Regulaminu Konkursu. Wnioski mogą składać pracodawcy, którzy nie zalegają z opłatą składek i podatków oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. Dopłatę można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.

Rozpatrzenie wniosku jest dwuetapowe. Najpierw ZUS sprawdzi złożone projekty pod kątem formalnym - czy są kompletne i poprawne. Następnie merytorycznie zweryfikują je eksperci wyznaczeni przez Centralny Instytut Ochrony Pracy.

W BIP Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udostępniono więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin oraz wymagane załączniki. Dokumenty można składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl.

Pytania lub wątpliwości dotyczące konkursu można zgłaszać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.zus.pl

Czytaj także: SMS o treści "Niezapłacony mandat karny". Policja: to oszustwo!

TAGI
KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u