Jak informuje Ewa Sapeńko Rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, intencją Nagrody Elsevier jest wskazanie i wyróżnienie uczelni, których najnowsze prace naukowe mają największy wpływ na postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie. Nagroda promuje wysoką jakość badań naukowych i ich umiędzynarodowienie. W tegorocznej edycji konkursu brane są pod uwagę publikacje powstałe w latach: 2017-2019.
Jak podaje portal perspektywy.pl: 76% publikacji UZ to prace z obszaru nauk przyrodniczych. Ponad 40% prac powstało przy współudziale osób z instytucji zagranicznych. Udział dokumentów w czasopismach z pierwszego decyla bazy stanowił jedną piątą wszystkich prac. Najczęściej autorzy publikowali w: Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, International Journal of Applied Mechanics and Engineering, Astrophysical Journal. Topowi autorzy pod względem liczby publikacji w czasopismach z tego obszaru: prof. Dorota Rosińska, prof. Oleksandr Barkalov, prof. Larysa Titarenko.
Przypomnijmy, że Uniwersytet Zielonogórski dwukrotnie zwyciężył w konkursie ELSEVIER Research Impact Leaders Awards. W roku 2018 został zwycięzcą w kategorii Engineering and Technology (Obszar nauk inżynieryjnych i technicznych), w której otrzymał nominację wspólnie z politechniką Gdańską i Politechniką Łódzką. UZ otrzymał nagrodę za publikacje i cytowania z zakresu inżynierii materiałowej.
Rok wcześniej (w 2017 r.) Uniwersytet Zielonogórski zwyciężył w kategorii Natural Sciences (Nauki przyrodnicze), a nominowany był w dwóch kategoriach: Engineering & Technology (wspólnie z Akademią Morską w Gdyni i Politechniką Lubelską) oraz w kategorii Natural Sciences (z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Warszawskim).
Nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders Awards są przyznawane od 2016 r. w sześciu kategoriach: Agricultural Sciences (Obszar nauk rolniczych i przyrodniczych), Engineering and Technologies (Obszar nauk inżynieryjnych i technologicznych), Humanities (Obszar nauk humanistycznych), Medical Sciences (Obszar nauk o zdrowiu i medycznych), Natural Sciences (Obszar nauk ścisłych) i Social Sciences (Obszar nauk społecznych). Pod uwagę bierze się wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie. ELSEVIER Research Impact Leaders Award jest częścią światowej inicjatywy Elsevier, mającej na celu wspieranie badań oraz rozwoju nauki. Nagroda jest wyrazem uznania dla wybitnych instytucji badawczych.
Jesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.