Nominacja dla Uniwersytetu Zielonogorskiego do Nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders Awards

14 lipiec 2021
Autor: 
Nominacja dla Uniwersytetu Zielonogorskiego do Nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders Awards Redakcja

Uniwersytet Zielonogórski już po raz trzeci został nominowany do Nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders Awards. W tegorocznej edycji Uniwersytet Zielonogórski został nominowany w obszarze nauk ścisłych, w którym naszymi konkurentami są: Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Warszawski.

Jak informuje Ewa Sapeńko Rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, intencją Nagrody Elsevier jest wskazanie i wyróżnienie uczelni, których najnowsze prace naukowe mają największy wpływ na postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie. Nagroda promuje wysoką jakość badań naukowych i ich umiędzynarodowienie. W tegorocznej edycji konkursu brane są pod uwagę publikacje powstałe w latach: 2017-2019.

Jak podaje portal perspektywy.pl: 76% publikacji UZ to prace z obszaru nauk przyrodniczych. Ponad 40% prac powstało przy współudziale osób z instytucji zagranicznych. Udział dokumentów w czasopismach z pierwszego decyla bazy stanowił jedną piątą wszystkich prac. Najczęściej autorzy publikowali w: Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, International Journal of Applied Mechanics and Engineering, Astrophysical Journal. Topowi autorzy pod względem liczby publikacji w czasopismach z tego obszaru: prof. Dorota Rosińska, prof. Oleksandr Barkalov, prof. Larysa Titarenko.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Zielonogórski dwukrotnie zwyciężył w konkursie ELSEVIER Research Impact Leaders Awards. W roku 2018 został zwycięzcą w kategorii Engineering and Technology (Obszar nauk inżynieryjnych i technicznych), w której otrzymał nominację wspólnie z politechniką Gdańską i Politechniką Łódzką. UZ otrzymał nagrodę za publikacje i cytowania z zakresu inżynierii materiałowej.

Rok wcześniej (w 2017 r.) Uniwersytet Zielonogórski zwyciężył w kategorii Natural Sciences (Nauki przyrodnicze), a nominowany był w dwóch kategoriach: Engineering & Technology (wspólnie z Akademią Morską w Gdyni i Politechniką Lubelską) oraz w kategorii Natural Sciences (z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Warszawskim).

Nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders Awards są przyznawane od 2016 r. w sześciu kategoriach: Agricultural Sciences (Obszar nauk rolniczych i przyrodniczych), Engineering and Technologies (Obszar nauk inżynieryjnych i technologicznych), Humanities (Obszar nauk humanistycznych), Medical Sciences (Obszar nauk o zdrowiu i medycznych), Natural Sciences (Obszar nauk ścisłych) i Social Sciences (Obszar nauk społecznych). Pod uwagę bierze się wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie. ELSEVIER Research Impact Leaders Award jest częścią światowej inicjatywy Elsevier, mającej na celu wspieranie badań oraz rozwoju nauki. Nagroda jest wyrazem uznania dla wybitnych instytucji badawczych.

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u