PUE ZUS to kompleksowy e-Urząd

12 sierpień 2021
Autor: 
PUE ZUS to kompleksowy e-Urząd

Platforma Usług Elektronicznych ZUS ma już ponad 8 mln użytkowników. Dzięki profilowi na PUE można nie tylko aktywować bon turystyczny i starać się o wsparcie w ramach „Dobrego startu”.

Można też składać wnioski i generować dokumenty z danymi ze swojego konta, m.in. zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. A wszystko to bez konieczności wizyty w placówce ZUS. Co jeszcze da nam profil na PUE?

PUE ZUS to kompleksowy e-Urząd, który umożliwia dostęp do danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego przez Internet, w każdym miejscu i czasie - informuje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. - Pozwala składać wnioski i otrzymywać odpowiedzi elektronicznie (np. zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne) bez wizyty w urzędzie, co w czasie pandemii jest niezwykle ważne. Płatnicy składek mogą zgłosić nowego pracownika i obsługiwać rozliczenia, ale też utworzyć zaświadczenie o niezaleganiu samodzielnie i przekazać do instytucji, która tego oczekuje.

Ubezpieczeni natomiast mogą obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Mogą również sami tworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi z konta potrzebnymi np. w banku czy urzędzie. W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o aktualnych zgłoszeniach do ubezpieczeń, wysokości podstawy wymiaru składek, przerwach w pracy lub członkach rodziny, zgłoszonych doubezpieczenia zdrowotnego. Dokument jest potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Emeryci i renciści oprócz generowania zaświadczeń mogą też złożyć wniosek o zmianę danych. Świadczeniobiorcy mają dostęp do szczegółowych informacji o otrzymanych świadczeniach i mogą sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie. Przez PUE ZUS można także zarezerwować wizytę w placówce na konkretny dzień i godzinę, unikając w ten sposób oczekiwania w kolejce.

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut i można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście, w każdej placówce ZUS. Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej. Na stronie zus.pl znajduje się lista banków, które oferują taką możliwość.

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

TAGI
KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u