Najlepsi z najlepszych
Do rywalizacji w ramach Baumit Life Challenge 2022 przystąpiło 318 projektów z 23 europejskich państw, w tym 36 realizacji z naszego kraju (po 6 w każdej kategorii). W pierwszym etapie przeprowadzonym w trybie głosowania online międzynarodowe jury – z Polakiem, architektem Michałem Baryżewskim w składzie – wyłoniło po 6 projektów w każdej z 6 kategorii, które zmierzą się ze sobą w ścisłym finale.
Polska na „piątkę”
Obok realizacji z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch w finale zameldowało się 5 budynków z Polski – żaden inny kraj nie może pochwalić się większą liczbą nominacji. Tym samym nasze projekty wciąż pozostają w grze i mają szansę na zwycięstwo w 4 z 6 kategorii i nagrodę główną dla tej jednej z najlepszych fasad naszego kontynentu.
Grono polskich finalistów otwiera Barka Cieślika „zacumowana” w miejscowości Biała k. Częstochowy – obiekt rywalizuje w kategorii „dom jednorodzinny nowy”, a jego projekt to dzieło pracowni FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik.
Nominację w kategorii „budynek wielorodzinny nowy” otrzymał z kolei wrocławski budynek mieszkalny ze złotym portalem wejściowym – Braniborska 44 projektu ARCH_IT Piotr Zybura.
Kamienica "Pod Aniołem" w Kożuchowie, za której metamorfozą stoi Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka ma z kolei szansę na zwycięstwo w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”.
Listę zamykają: budynek wielorodzinny Pawia 18 we Wrocławiu, którego projekt opracowała Wytwórnia Pracownia Projektowa oraz Centrum Sportów Wodnych w Żninie projektu architekta Macieja Organisty, klasyfikowane w kategorii specjalnej „stunned by texture”.
Wielki finał już w maju
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 19 maja br. podczas gali finałowej w Walencji. Tuż przed wydarzeniem nominowane realizacje zostaną poddane ponownej ocenie przez międzynarodowy panel ekspertów. To oni wskażą zwycięzców poszczególnych kategorii, którzy zostaną okrzyknięci Europejską Fasadą Roku i wytypują tę jedną najlepszą realizację, która otrzyma tytuł Life Challenge Award 2022.
Polska architektura już odniosła duży sukces w Baumit Life Challenge 2022. Wciąż jednak wiele kart pozostaje do odkrycia. Czy okażą się one szczęśliwe dla polskich projektów? Już wkrótce się o tym przekonany, a do tego czasu mocno trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
www.instagram.com/baumit.polska
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.
https://newslubuski.pl/gospodarcze/12460-kamienica-w-kozuchowie-w-finale-baumit-life-challenge-2022.html#sigProIdc664c4cd1e