Skończyłeś 100 lat? ZUS ma dla Ciebie prezent

17 październik 2023
Autor: 
Skończyłeś 100 lat? ZUS ma dla Ciebie prezent

Obecnie w Polsce żyje prawie 2 700 stulatków. To prawie pół tysiąca więcej niż w 2015 r. Jak to wyglada w Lubuskiem?

Porównując dane z całego kraju, od 2007 roku liczba osób pobierających świadczenia z tytułu ukończenia stu lat wzrosła z 1 400 do 2 700, czyli niemal dwukrotnie. Jak zapowiadają analitycy, liczba stulatków będzie stale rosła. Prognozuje się, że w 2035 roku będzie ich ponad 9 500 tysiąca.

Najstarsza emerytka w naszym województwie, która pobiera świadczenie z tytułu ukończenia stu lat, pochodzi z Gorzowa Wlkp., urodziła się w 1918 roku i w maju obchodziła swoje 105 urodziny. W Lubuskiem ZUS wypłaca 84 świadczenia honorowe – 50 oddział w Zielonej Górze a 34 w oddział w Gorzowie Wlkp. Co ciekawe, większość lubuskich stulatków stanowią Panie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Dziecko samowolnie opuściło przedszkole. Nikt tego nie zauważył

Każdy, kto ukończył 100 lat otrzyma z ZUS tzw. świadczenie honorowe. Co ważne, nie musi się o nie ubiegać, wypisywać wniosków i pilnować terminów - świadczenie bowiem przyznawane jest „z urzędu” i dożywotnio. Dostaje je nawet osoba, która do tej pory nie pobierała emerytury ani renty, ponieważ nie pracowała. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, ponieważ niegdyś pokutowało przekonanie, że to mężczyzna powinien zarabiać pieniądze, a kobieta opiekować się domem i dziećmi.

W tym wypadku natomiast koniecznie jest złożenie wniosku z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia, ponieważ takie osoby nie figurują w systemie ZUS. Obecnie wysokość takiej „dodatkowej” emerytury wynosi 5540,25 zł brutto, czyli tyle ile przeciętne miesięczne wynagrodzenie pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u