5 kwietnia br. w urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono raport o sytuacji mikro i małych firm w 2015 r. Konferencja organizowana jest cyklicznie przez Bank Pekao SA. Jest to 6 edycja raportu, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mikro i małych firm. Gości powitał wicemarszałek Romuald Gawlik.
Prezentacji regionalnych wyników dokonał Tomasz Kierzkowski – Dyrektor Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych. - Jeśli spojrzymy na najbardziej miarodajny wskaźnik oceny nastojów firm to wynik dla województwa lubuskiego jest trzecim najlepszym wynikiem w kraju po województwie pomorskim i zachodniopomorskim. W Lubuskiem wskaźnik koniunktury mikro i małych firm osiągnął 99,5 pkt - mówił Tomasz Kierzkowski. Wskaźnik koniunktury jest wypadkową oceny ogólnej sytuacji gospodarczej kraju, sytuacji branży, sytuacji finansowej firmy, zatrudnienia, dostępności zewnętrznego finansowania oraz zatorów płatniczych.
- Co ważne odsetek inwestujących firm w województwie lubuskim był większy od średniej krajowej. Lubskie ze względu na lokalizację znajduję się w bardzo dobrej sytuacji m.in. dlatego, że Niemcy są naszym głównym partnerem eksportowym. Macie Państwo premie lokalizacyjną – podkreślał ekspert. Wskaźnik eksportujących firm w województwie lubuskim jest większy od średniej krajowej. Lubuskie pod tym względem również uplasowało się na trzecim miejscu zaraz za województwem mazowieckim i zachodniopomorskim. Jak wynika z raportu 17 proc. lubuskich mikro i małych firm prowadziło działalność eksportową w ostatnim roku.
Małgorzata Seńków z Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWL mówiła o wsparciu podmiotów gospodarczych ze środków unijnych. Zobacz prezentację
Raport Banku Pekao bada także bariery rozwojowe dla firm. Respondenci zostali poproszeni o ocenę każdej z barier w skali od 1 (brak bariery) do 5 (bardzo ważna bariera). Wyniki te potwierdzają, że nastroje lubuskich firm są dobre. Średnia tych barier jest trochę niższa od średniej krajowej, która w Polsce wynosi 2,75 i nie uległa zmianie w porównaniu do poprzedniego roku. W Lubuskiem powyżej średniej krajowej zostały ocenione wysokość podatków, przepisy prawne i obciążenia biurokratyczne.
Raport przygotowany przez Bank Pekao SA prezentuje wyniki ogólnopolskie i wojewódzkie mikro i małych firm z uwzględnieniem prognoz ich rozwoju w 2016 r. Tegoroczny raport został rozbudowany o temat specjalny pn. Firmy rozpoczynające działalność gospodarczą.
Raport służy MŚP oraz przedstawicielom instytucji biznesowych w kreowaniu ich rozwoju, analizie działań biznesowych i podejmowaniu decyzji co do kształtowani rozwoju firm. Dzięki raportowi i wskazanym, barierom rozwojowym firm możliwe jest podejmowanie właściwych decyzji biznesowych we współpracy i instytucjami finansowymi - partnerami - jakim jest PEKAO SA.
Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu są startupy czyli firmy, które działają na rynku krócej niż 3 lata. Startupy z dużo większym optymizmem oceniają otaczającą rzeczywistość. Ogólny Wskaźnik Koniunktury wyniósł 104 punkty. Zmiany, które ułatwiłyby rozpoczynanie i prowadzenie działalności gospodarczej startupom to mniejsze koszty pracy (ZUS, podatki; 50% wskazań), lepszy dostęp do finansowania (27%) oraz uproszczenie przepisów (11%).
Raport Banku Pekao powstał w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm, prowadzone we wrześniu 2015 r. Wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup subregionalnych, jak również według branż, wielkości firmy i okresu funkcjonowania na rynku. Respondenci odpowiedzieli na 70 pytań.
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego