Zatrudniając własne dziecko nie zapomnij o składkach

12 sierpień 2017
Autor: 

Dla wielu młodych ludzi wakacje są czasem w którym mogą sobie dorobić.

Część z nich podejmuje pracę w firmie swoich rodziców. Należy jednak pamiętać, że zatrudniając własne dziecko musimy opłacać za nie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

- Jeśli nasze pełnoletnie dziecko, albo dziecko naszego małżonka lub przez nas adoptowane jest zaangażowane w prowadzenie naszej firmy, korzysta z jej zysków, które przynosi, a także prowadzi z nami wspólny budżet domowy to podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba współpracująca - mówi Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. - Będzie tak również, gdy dziecko pracuje u nas na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy to natomiast niepełnoletniego dziecka zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Ono Jest traktowane jak pracownik młodociany.

Przykładowo Pani Krystyna zatrudniła u siebie córkę i syna. Dzieci mieszkają wraz z nią i wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Z dorosłą córką Pani Krystyna zawarła umowę o pracę na czas nieokreślony, a z uczącym się synem umowę w celu przygotowania zawodowego. W tej sytuacji córka podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca, zaś syn jako pracownik. Współpracujące z nami dziecko przez czas współpracy podlega obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, czyli dziecko może do niego przystąpić na wniosek.

- Jeśli praca dziecka w naszej firmie jest jego jedynym zajęciem i nie pobiera ono świadczeń emerytalno-rentowych to zgłaszamy je do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - informuje rzecznik.- Jeżeli ma prawo do jednego ze świadczeń albo np. jednocześnie pracuje w innej firmie na pełen etat to obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne, a do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych przystąpić może dobrowolnie. Dziecko musimy zgłosić do ubezpieczeń w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia współpracy. Po zakończeniu współpracy musimy je wyrejestrować.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza do współpracy lubuską młodzież

  Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza do współpracy lubuską młodzież

  Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza młodych ludzi do rozwijania swoich umiejętności i zdobywania wiedzy w pracy parlamentarnej. Zaproszenie dotyczy młodzieży stawiającej pierwsze kroki, ale już z pewną wiedzą, w dziedzinie prawa, informatyki czy dziennikarstwa.

 • Akcja! #Wakacyjna reklamacja

  Akcja! #Wakacyjna reklamacja

  Wakacje za nami! Nie wszyscy będą jednak je miło wspominać. Wielu konsumentów doświadczyło trudności np. z opóźnionym lub odwołanym lotem, wynajmem auta, rezerwacją pokoju hotelowego, czy z biurem podróży… Odpowiedzią na to może być Twoja reklamacja. Europejskie Centrum Konsumenckie w ramach kampanii „Akcja! #Wakacyjna reklamacja” – zachęca do egzekwowania swoich praw!

 • Mobilne punkty ZUS dla obywateli Ukrainy. Мобільні точки ZUS для громадян України

  Mobilne punkty ZUS dla obywateli Ukrainy. Мобільні точки ZUS для громадян України

  Lubuskie oddziały ZUS zapraszają obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, do mobilnych punktów, w których będzie można założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS oraz wypełnić i złożyć elektroniczny wniosek o wsparcie z programu „500 plus”.

 • ZUS dofinansuje pobyt w żłobku

  ZUS dofinansuje pobyt w żłobku

  Od 1 kwietnia ZUS przyjmuje elektroniczne wnioski o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Empatia lub bankowość elektroniczną.

 • Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to nie to samo

  Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to nie to samo

  Mimo, że nazwy – ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie zdrowotne – brzmią podobnie, to jednak są to dwie odmienne rzeczy. Co różni te ubezpieczenia?

 • Wypadek przy pracy? Sprawdź jakie otrzymasz świadczenia z ZUS

  Wypadek przy pracy? Sprawdź jakie otrzymasz świadczenia z ZUS

  W województwie lubuskim w pierwszym półroczu w wypadkach przy pracy ucierpiało 669 osób z czego 4. z nich śmiertelnie. W niektórych branżach wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Co zrobić, gdy już tak się stanie? Jakie świadczenia powypadkowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymać?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u