Umowa na „Zielonogórski Rower Miejski” podpisana. Gdzie znajdziemy rowery? (LISTA)

Prezydent Miasta Zielona Góra podpisał umowę na budowę systemu wypożyczalni rowerów na terenie Zielonej Góry. Na terenie miasta zlokalizowanych zostanie 36 stacji rowerowych, a mieszkańcy będą mogli skorzystać z 360 rowerów. System powinien Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Umowę podpisano w poniedziałek, 23 kwietnia, na zielonogórskiej rowerostradzie „Zielona Strzała”. Ponadto prezes firmy Nextbike Polska SA, Tomasz Wojtkiewicz zaprezentował rodzaje rowerów, które będą do dyspozycji mieszkańców i nie tylko.

Pomysł wypożyczalni rowerów w Zielonej Górze zrodził się już dawno, lecz na początku należało zadbać o odpowiednią infrastrukturę rowerową. – Budowa wypożyczalni to kolejny krok w rozwijaniu rowerowej infrastruktury. W tym roku budujemy około 40 kilometrów dróg dla rowerów. Dróg, które po raz pierwszy były w tak dużej mierze konsultowane ze środowiskiem rowerzystów. Nowe trasy będą miały nawierzchnię asfaltową. Wszędzie znajdziemy też krawężniki na zero centymetrów oraz miejsca do odpoczynku. I co najważniejsze wszystkie trasy będą łączyły się z już istniejącymi drogami dla rowerów – podkreślił Robert Górski, prezes Stowarzyszenia Rowerem do Przodu.

Zielona Góra dołącza do ponad 30 polskich miast, które posiadają systemy rowerów publicznych. Jest także pierwszym miastem w województwie lubuskim. – Jego wprowadzenie zmieni oblicze miasta. Rowery będą pomagały nie tylko w przemieszczaniu się, lecz także w diagnozowaniu wielu rzeczy. Za pomocą systemu możemy zdiagnozować, którędy rowerzyści jeżdżą i gdzie infrastruktura rowerowa powinna być budowana – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike Polska SA.

Pierwsze 20 minut jazdy rowerem będzie bezpłatne. Za kolejne minuty do godziny zapłacimy 2 zł, a każda następna godzina będzie kosztować 4 zł. Rowery będzie można wypożyczyć nie tylko dzięki specjalnemu panelowi przy stacji, ale również za pomocą aplikacji i QR Code.

System nie jest zamknięty i będzie rozwijany. Zielonogórski magistrat ma zapraszać do współpracy również podmioty prywatne, np. galerie handlowe, hotele czy restauracje, które będą mogły uruchamiać kolejne punkty wypożyczalni przy swoich siedzibach.

Gdzie zostanie zlokalizowanych 36 stacji rowerowych?

  1. Plac Bohaterów
  2. Stary Rynek/Jana Sobieskiego
  3. Kupiecka (pomnik Bachusa)
  4. Zdrojowa
  5. Kupiecka/Westerplatte
  6. Wojska Polskiego/Reja
  7. Rondo 11 Listopada
  8. Podgórna/Waryńskiego
  9. Podgórna UZ
  10. Szafrana UZ
  11. Os. Pomorskie
  12. Os. Śląskie
  13. Morelowa
  14. Wojska Polskiego/Wyszyńskiego
  15. Wojska Polskiego UZ
  16. Krajlevska
  17. Agrestowa
  18. Zacisze/Prosta
  19. Botaniczna (Mini Zoo)
  20. Jesionowa
  21. Krośnieńska (Zielona Strzała)
  22. Wyszyńskiego/Słowacka
  23. Wyszyńskiego/Monte Cassino
  24. Zawadzkiego/Cyryla i Metodego
  25. Wyszyńskiego/Wiśniowa
  26. 1 Maja (Zielona Strzała)
  27. Batorego/Obywatelska
  28. Plac Słowiański
  29. Konstytucji 3 Maja (Wenus)
  30. Sulechowska (CRS)
  31. Krępowska (Chynów)
  32. Dworcowa (dworzec PKP)
  33. Dworcowa (dworzec PKS)
  34. Wyspiańskiego (basen)
  35. Batorego/Zamoyskiego
  36. Odrzańska (Łężyca)

Autor