Zintegrowany System Kwalifikacji również dla Lubuszan - konferencja w Zielonej Górze (ZDJĘCIA)

12 luty 2019
Zintegrowany System Kwalifikacji również dla Lubuszan - konferencja w Zielonej Górze Redakcja

W Polsce Zintegrowany System Kwalifikacji jest nieustannie wdrażany. Jego twórcy zapowiadają realne korzyści dla pracowników i pracodawców również w Lubuskiem. Mieszkańcy regionu mogą teraz uczestniczyć w programie, który pozwoli im przekształcić nabyte umiejętności w potwierdzone kwalifikacje, a pasję w zawód - także poza granicami kraju.

Dziś w budynku Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej odbył się briefing prasowy poświęciony Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji. Jak tłumaczył doradca ZSK Sławomir Kozieł, jest to system, który pozwoli szybko potwierdzić kwafilikacje zawdodowe Lubuszan. Osoby zainteresowane nie muszą odbywać wówczas żadnych praktyk czy niekończących się szkoleń i kursów. - Jeżeli ktoś od 15 lat montował okna, lecz pracował na czarno, może zdać egzamin i udowodnić swoje kwalifikacje pracodawcy - mówił Kozieł.

Znaczenie systemu pozytywnie ocenił Prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego Marek Cebula. Jako samorządowiec podkreślał, iż przedsiębiorcy często sprawdzają lokalny rynek pracy i pytają o pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Przedstawił także znaczenie systemu. - Mamy dwa zakłady, które potrzebują fachowców do spawania stali nierdzewnej. Ludzie mieli te umiejętności, bo pracowali na przykład przez 30 lub 40 lat, lecz nie mają na to żadnego kwitu. (Zintegrowany System Kwalifikacji - przyp. red.) jest otwartą drogą, aby potwierdzić umiejętności, które pozwolą im dopracować do emerytury - podsumował.

- Lubuskie to region, którego gospodarka koncentruje się na małych i średnich przedsiębiorstwach. To właśnie one odpowiadają na bieżące potrzeby rynku. Zintegrowany System Kwalifikacji pozwala na potwierdzenie tego, co umiemy, jakie mamy kompetencje, także te zdobyte samodzielnie poza szkołą. Dzięki temu, możemy stać się bardziej konkurencyjni na rynku zawodowym - informowała Agnieszka Demichowicz, doradca regionalny ZSK.

System ma przynosić korzyści nie tylko dla pracowników, ale również firm. Dyrektor Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej Jarosław Nieradka zaznaczał, że przedsiębiorcy często spotykają się z sytuacją, gdy osoby po ukończeniu szkół branżowych nie posiadają niektórych, wymaganych umiejętności. - Teraz te umiejętności już są, natomiast pracownik nie ma odpowiedniego oświadczenia - mówił Nieradka.

ZSK ma stworzyć nowe możliwości rozwoju zawodowego i uzupełnić istniejące na rynku luki kompetencyjne. Co ważne, przekrój kwalifikacji, które pojawiają się we wdrażanym systemie jest już bardzo rozległy. Dzięki temu pracownik będzie mógł podjąć pracę w Polsce, ale również poza granicami państwa.

Szczegółowe informacje odnośnie Zintegrowanego System Kwalifikacji można znaleźć na stronie internetowej www.kwalifikacje.gov.pl.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u