Rusza rozbudowa i modernizacja Filharmonii Zielonogórskiej

07 sierpień 2019
Autor: 
Rusza rozbudowa i modernizacja Filharmonii Zielonogórskiej Adobe Stock

Rozpoczyna się rozbudowa i modernizacja budynku Filharmonii Zielonogórskiej.

6 sierpnia 2019 r. wicemarszałek Łukasz Porycki podpisał umowę z wykonawcą tj. Przedsiębiorstwem Wielobranżowym „WOLAR" Sp. z o.o. z Wrocławia. Całkowita wartość zadania wynosi ponad 6,1 mln zł, dofinansowanie to kwota 3,1 mln zł.

Głównym celem przebudowy budynku Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze jest dostosowanie obiektu do standardów europejskich i współczesnych wymogów w zakresie funkcji, użytkowania, doznań estetycznych, a przede wszystkim podniesienia atrakcyjności tego miejsca dla mieszkańców. Celem projektu jest zwiększenie potencjału kulturowego i turystycznego regionu, zwiększenie udziału społeczeństwa w kulturze oraz poprawa stanu technicznego budynku.

Zakres planowanych prac obejmuje: modernizację wejścia do budynku filharmonii oraz modernizację istniejącego budynku i sali koncertowej Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód-Zachód (nowe wejście do bud., kawiarnia z zapleczem, szatnia, sala kameralna, modernizacja klimatyzacji, instalacji wod.-kan., przebudowa piwnic, zainstalowanie zapadni dla fortepianu, przystosowanie budynku do nowych wymagań p.poż.).

- W 2004 r. filharmonia została powiększona o dodatkową salę – Międzynarodowe Centrum Muzyczne Wschód-Zachód. Od tego momentu minęło 15 lat. Teraz czas na ważny projekt. Modernizacja i rozbudowa filharmonii pozwoli na unowocześnienie i podniesienie standardu obiektu - mówił wicemarszałek Łukasz Porycki. Dodał, że największe zmiany będą widoczne przy wejściu. Zostanie wymieniona klimatyzacja, co wpłynie pozytywnie na wygodę widzów oraz zapewni odpowiednie warunki przechowywanym w budynku instrumentom. – W instytucjach kultury trwa wiele inwestycji m.in. w Regionalnym Centrum Animacji i Kultury, w muzeum w Zielonej Górze, w gorzowskim teatrze. Całość na kwotę ponad 50 mln zł – mówił wicemarszałek.

Dyrektor filharmonii Czesław Grabowski podziękował władzom województwa za przychylność i wyraził zadowolenie, że już w najbliższy poniedziałek ruszają prace. Podkreślał, że realizacja projektu pozwoli przystosować obiekt do potrzeb ochrony przeciwpożarowej, co jest kluczowym warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa zarówno gościom filharmonii, pracownikom jak i całemu obiektowi. Przebudowana i zmodernizowana zostanie również kanalizacja sanitarna. – Zakupione w ramach projektu nagłośnienie oraz oświetlenie umożliwi realizację różnych wydarzeń muzycznych, m.in. wzbogacona zostanie oferta koncertów promenadowych, cieszących się ogromną popularnością – mówił dyrektor Czesław Grabowski.

Planowane działania inwestycyjne obejmują modernizację i rozbudowę budynku filharmonii. Powierzchnia uzyskana dzięki przebudowie i po zlikwidowaniu restauracji, zostanie przeznaczona na przestrzeń wielofunkcyjną: foyer – wygodną szatnię, bufet wykorzystywany podczas koncertów oraz na kawiarnię – Klub Melomana.

Jak podkreślał prezes Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „WOLAR" Sp. z o.o. Wojciech Wierzbowski spółka, jak najszybciej chce rozpocząć prace. – To dla nas wyzwanie, ale chcemy zadanie wykonać szybko i sprawnie. Mamy wieloletnie doświadczenie - mówił podczas konferencji prasowej.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO – Lubuskie 2020.

Termin realizacji zadania: 31 grudnia 2021 r.

Źródło: lubuskie.pl

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u