Ubezpieczenie chorobowe to nie to samo co zdrowotne

25 listopad 2019
Ubezpieczenie chorobowe to nie to samo co zdrowotne Adobe Stock

Mimo, że ich nazwy brzmią podobnie, to jednak są to dwa zupełnie różne ubezpieczenia. Zobacz, czym różni się ubezpieczenie zdrowotne od chorobowego.

Ubezpieczenie chorobowe zapewnia prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa natomiast ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej - zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Inaczej mówiąc - ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie, a ubezpieczenie chorobowe zapewnia świadczenie na czas tego leczenia, abyśmy mieli z czego żyć.

Każdy, kto opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, zapewnia sobie prawo do świadczeń. Gdy się rozchoruje i nie będzie mógł pracować otrzyma zasiłek chorobowy, jeśli będzie musiał się  zająć dzieckiem albo innym chorym członkiem rodziny to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci mu zasiłek opiekuńczy. Świadczenie rehabilitacyjne otrzyma natomiast ten, kto jest niezdolny do pracy,  wykorzystał już zasiłek chorobowy, ale jest szansa, że tę zdolność odzyska po dalszym leczeniu lub rehabilitacji. Zasiłek macierzyński przysługuje natomiast po urodzeniu lub przyjęciu  dziecka na wychowanie.

Ubezpieczenie chorobowe może być obowiązkowe, jak w przypadku osób pracujących na umowę o pracę, albo dobrowolne np. przy umowie zleceniu lub w przypadku własnej działalności gospodarczej. Trzeba pamiętać, że jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, to nie otrzyma przysługujących z niego świadczeń, np. w razie choroby.

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego, kto wykonuje umowę o pracę, umowę zlecenie, prowadzi działalność gospodarczą, jest emerytem albo osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Jeśli ktoś nie ma tytułu do tego ubezpieczenia, to powinien zostać do niego zgłoszony jako członek rodziny. Takie zgłoszenie np. małżonka, nie podwyższa składki. Jeśli ktoś nie może zostać ubezpieczony jako członek rodziny, to powinien przystąpić do tego ubezpieczenia dobrowolnie. Instrukcja jak to zrobić jest dostępna na stronie www.nfz.gov.pl.

Źródło: Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u