Nowe pociągi Impuls 2 dla lubuskiego. Na tory wyjadą w grudniu. "Są nowoczesne i komfortowe"

20 listopad 2020
Autor: 
Nowe pociągi Impuls 2 dla lubuskiego Fot. Lubuskie.pl

Już w grudniu na tory wyjadą dwa nowe pociągi typu Impuls 2 wyprodukowane przez firmę NEWAG. Osiągają prędkość maksymalną 120 km/h i mają 160 miejsc siedzących. Oba będą obsługiwać linię Kostrzyn - Gorzów - Poznań.

Umowa na zakup dwóch trzyczłonowych zespołów trakcyjnych z napędem spalinowym została podpisana w 2018 roku. Ich koszt to ponad 43 milionów złotych, z czego blisko 36 mln zł pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej.

Nowe pociągi z rodziny Impuls 2 są jednymi z najnowocześniejszych w Polsce. Osiągają prędkość 120 km/h, a na pokład zabierają 330 pasażerów, w tym 160 na miejscach siedzących. Pojazdy wyposażone są m.in. w bezprzewodowy dostęp do internetu oraz gniazda USB i 230V do ładowania urządzeń. Ponadto w składach zamontowano monitoring oraz interkom umożliwiający nawiązanie połączenia z maszynistą.

"Przewozy kolejowe to jeden z priorytetów"

Impulsy oficjalnie wyjadą na tory 13 grudnia, czyli od nowego rozkładu jazdy pociągów. Będą kursować na linii Kostrzyn nad Odrą - Gorzów Wielkopolski - Krzyż - Poznań.

- Kolej to jeden z priorytetów, jeśli chodzi o sprawność działania siatki transportowej w naszym regionie. Dążymy do tego, aby zapewnić wszystkim mieszkańcom, także tym żyjącym na obszarach gorzej skomunikowanych, by nie byli wykluczeni. Stąd coroczne wsparcie przewozów regionalnych - informuje Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Od kilku lat zarząd województwa stale poprawia jakość regionalnego transportu kolejowego m.in. poprzez zakupy nowych zespołów trakcyjnych. - Zależy nam, żeby mieszkańcy przesiadali się z własnego transportu do pociągu, ale nie byle jakiego. Na 2021 rok zapisano blisko 73,2 mln zł na dofinansowanie połączeń kolejowych - podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przeczytaj też: Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty na nowych warunkach. "Od 20 do 30 procent mniej treści"Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u