Fałszywe linki i aplikacje. Zielonogórska policja ostrzega przed oszustami

18 listopad 2021
Autor: 
Fałszywe linki i aplikacje. Zielonogórska policja ostrzega przed oszustami Redakcja

Tylko w ciągu czterech ostatnich dni policjanci Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zostali zawiadomieni przez 12 osób o włamaniach na ich konta bankowe. Sprawcy uzyskiwali dane do logowania do ich kont poprzez fałszywe linki i aplikacje oraz fałszywych pracowników banku. W ten sposób oszuści w łatwy sposób ukradli ich oszczędności. 

Dwa dni temu 75-latek stracił swoje oszczędności ponieważ chciał inwestować w złoto i ropę naftową. Skuszony potencjalnym zyskiem podał oszustom dane do logowania do swojego konta bankowego. Oprócz 75-latka do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i do Komisariatu w Sulechowie zgłosiło się 11 innych osób, których konta bankowe również zostały okradzione po uzyskaniu przez oszustów danych do logowania.

Trzy osoby zostały okradzione kiedy oszuści podszyli się pod osoby kupujące towar wystawiony na portalu z używanymi rzeczami. Oszuści chcą „potwierdzenia” danych karty, bo „chcą zapłacić” za towar.

Trzy osoby zalogowały się do swoich banków klikając w linki przesłane smsem przez oszustów podszywających się pod firmy kurierskie.

Dwie z okradzionych osób podały kod BLIK oszustowi podszywającemu się pod znajomego.

Trzy osoby straciły pieniądze ze swoich kont bo podały swoje dane oszustom podszywającym się pod pracownika banku.

 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Marcin Pabierowski: stawiam na szkołę nowoczesną. Edukacja to filar miasta

 

Co należy zrobić aby nasze dane nie zostały wykorzystane?

 

Podinspektor Małgorzata Barska z zespołu prasowego KMP w Zielonej Górze podpowiada:

· nie udostępniamy żadnym osobom postronnym swoich danych osobowych i adresowych, numeru pesel, serii i numeru dowodu osobistego, a także numerów rachunków bankowych i kart płatniczych,

· szczególnie uważajmy na strony internetowe, które do zarejestrowania się wymagają podania szczegółowych danych, ponieważ mogą to być strony specjalnie stworzone do wyłudzania danych osobowych,

· nie przekazujemy żadnych fotokopii dokumentów tożsamości i nie przesyłamy ich żadnym firmom czy osobom,

· jeśli stracimy dokumenty czy karty płatnicze należy je natychmiast zastrzec,

· jeżeli podejrzewamy, że osoby, firmy lub strony internetowe wyłudzają dane osobowe – zawiadamiamy Policję.

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u