Co dało dotychczasowe zarybianie jeziora przez miasto? (ZDJĘCIA)

W dniach 29-30 września przeprowadzono przy pomocy rybackich narzędzi, połowy kontrolne na jeziorze Klasztorne Górne. Odłów ryb miał na celu określenie skuteczności zarybiania wód sandaczem i szczupakiem, określenie stanu zdrowotnego ichiofauny oraz ocenę zmian w strukturze ryb w jeziorze od czasu prowadzenie zarybień. Akcja zarybiania prowadzona jest przez Urząd Miejski w Strzelcach.

Złowiono sandacze, szczupaki, liny, okonie, płocie, wzdręgi, leszcze, bolenia oraz sumy europejskie. W strukturze gatunkowej ryb z tego zbiornika obecnie dominują sandacze i okonie, w mniejszej ilości niż przed zarybieniami występują ryby karpiowate (płoć i leszcze), co wskazuje na skuteczność zarybień prowadzonych rybami drapieżnymi przez Urząd Miasta w Strzelcach Kraj.

Wśród złowionych sandaczy pojawiły się już osobniki z zarybień, które w jeziorze mają doskonałe warunki żerowiskowe, a największy złowiony osobnik miał długość 69 cm i masę blisko 3,4 kg. Większość złowionych okoni była w klasach długości powyżej 30cm, a największy osobnik miał długość 41cm i masę ponad 1 kg. Świadczy to o niewielkiej presji wędkarskiej na okonia i niedoławianiu tych ryb przez wędkarzy.

Ciekawostką jest złowienia bolenia – ryby typowej dla środowiska rzecznego, o długości 66cm i masie ciała ponad 5 kg. Ryba ta prawdopodobnie została przeniesiona z większej rzeki i wsiedlona do jeziora przez wędkarzy w ubiegłych latach. Duża biomasa złowionych ryb świadczy o znacznych zasobach ichtiofauny w jeziorze.

Po połowach wszystkie ryby żywe zostały przy pomocy wędkarzy wpuszczone z powrotem do wody. Na żadnej rybie nie odnotowano stwierdzanych u szczupaka w okresie późnej wiosny ubytków skóry. Ryby charakteryzowały się dobrą, a w przypadku sandacza bardzo dobrą kondycją, a stopień zapasożycenia był typowy dla ryb jeziorowych.