Co dało dotychczasowe zarybianie jeziora przez miasto? (ZDJĘCIA)

02 październik 2017
Autor:  informacja prasowa

W dniach 29-30 września przeprowadzono przy pomocy rybackich narzędzi, połowy kontrolne na jeziorze Klasztorne Górne. Odłów ryb miał na celu określenie skuteczności zarybiania wód sandaczem i szczupakiem, określenie stanu zdrowotnego ichiofauny oraz ocenę zmian w strukturze ryb w jeziorze od czasu prowadzenie zarybień. Akcja zarybiania prowadzona jest przez Urząd Miejski w Strzelcach.

Złowiono sandacze, szczupaki, liny, okonie, płocie, wzdręgi, leszcze, bolenia oraz sumy europejskie. W strukturze gatunkowej ryb z tego zbiornika obecnie dominują sandacze i okonie, w mniejszej ilości niż przed zarybieniami występują ryby karpiowate (płoć i leszcze), co wskazuje na skuteczność zarybień prowadzonych rybami drapieżnymi przez Urząd Miasta w Strzelcach Kraj.

Wśród złowionych sandaczy pojawiły się już osobniki z zarybień, które w jeziorze mają doskonałe warunki żerowiskowe, a największy złowiony osobnik miał długość 69 cm i masę blisko 3,4 kg. Większość złowionych okoni była w klasach długości powyżej 30cm, a największy osobnik miał długość 41cm i masę ponad 1 kg. Świadczy to o niewielkiej presji wędkarskiej na okonia i niedoławianiu tych ryb przez wędkarzy.

Ciekawostką jest złowienia bolenia – ryby typowej dla środowiska rzecznego, o długości 66cm i masie ciała ponad 5 kg. Ryba ta prawdopodobnie została przeniesiona z większej rzeki i wsiedlona do jeziora przez wędkarzy w ubiegłych latach. Duża biomasa złowionych ryb świadczy o znacznych zasobach ichtiofauny w jeziorze.

Po połowach wszystkie ryby żywe zostały przy pomocy wędkarzy wpuszczone z powrotem do wody. Na żadnej rybie nie odnotowano stwierdzanych u szczupaka w okresie późnej wiosny ubytków skóry. Ryby charakteryzowały się dobrą, a w przypadku sandacza bardzo dobrą kondycją, a stopień zapasożycenia był typowy dla ryb jeziorowych.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u