Ponad 40% Polaków spędza ferie zimowe w domu

29 styczeń 2018
Autor:  Katarzyna Łukasik
dronlubuski.pl

Prawie co drugi Polak nie wyjeżdża nigdzie w trakcie trwających właśnie ferii zimowych – wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK*. Tylko niespełna 10% Polaków decyduje się na wyjazd zagraniczny.

Zimowe wyjazdy popularne są przede wszystkim wśród osób młodych, w tym studentów. Prawie 50% osób w wieku do 24 lat zdecydowało się spędzić ferie na wyjeździe w Polsce. Tylko 28% z nich zadeklarowało brak planów wyjazdowych. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej wśród przedstawicieli starszych pokoleń.

- Ponad połowa Polaków po 25. roku życia nie planuje zimowych wyjazdów. Wydatki na zimowy odpoczynek znacznie nadwyrężają budżet każdej rodziny, dlatego bardzo często Polacy decydują się wysłać na ferie swoje dzieci, a sami zostają w domu – tłumaczy Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Będąc na zimowych wczasach, niezależnie czy w Polsce, czy też za granicą, musimy liczyć się z dużymi wydatkami. Co piąty badany zadeklarował, że wyda na taką eskapadę od 400 do 800 złotych na osobę. 15% Polaków przyznało, że na ten cel przeznaczy mniej (poniżej 400 złotych).

Narciarskie wyjazdy kosztują niemało, bo musimy wziąć pod uwagę nie tylko noclegi, ale też wyżywienie, karnety, przygotowanie sprzętu czy wieczorne atrakcje, jak np. wyjście do restauracji. Doba w trzygwiazdkowym hotelu w Zakopanem może kosztować nas nawet ponad 120 złotych za osobę, a dzień na nartach – ponad 80 złotych.

– Krótki wyjazd to często prawdziwe wyzwanie dla naszego portfela. Mediana zarobków, według ostatnich danych GUS, wynosiła lekko ponad 3,5 tysiąca złotych brutto. Tygodniowy pobyt kilkuosobowej rodziny w górach może kosztować nawet równowartość jednej pensji – mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

A jak wydać mniej na urlop zimowy? W przyszłym roku zaplanować go jak najwcześniej. Najlepiej już jesienią sprawdzać ceny hoteli i rezerwować noclegi, a niezbędne akcesoria kupić przed sezonem.

* Badanie zostało zrealizowane w dniach 22.-24.01.2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel.

Firma KRUK S.A. jest liderem na rynku zarządzania wierzytelnościami w Europie Środkowej. Od 1998 roku KRUK odzyskuje wierzytelności konsumenckie i gospodarcze. Wśród szerokiego grona partnerów biznesowych firmy są: banki, instytucje finansowe, telekomunikacyjne, mieszkaniowe, produkcyjne czy samorządowe. W 2011 roku spółka zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. KRUK S.A. jest częścią Grupy Kapitałowej KRUK, do której w Polsce należą również m.in. Kancelaria Prawna RAVEN Krupa & Stańko spółka komandytowa, ERIF BIG S.A. oraz KRUK Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oraz fundusz sekurytyzacyjny PROKURA NS FIZ. Główna siedziba Grupy KRUK mieści się we Wrocławiu. Poza Polską Grupa KRUK działa również w Rumunii, Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Włoszech oraz Hiszpanii, zatrudniając ok. 2,7 tys. osób (stan na kwiecień 2017 r.).

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u