Gmina Świdnica: Komisarz rządowy kontra autobusy. Konflikt przybiera na sile

06 marzec 2021
Autor: 
Gmina Świdnica: Komisarz rządowy kontra autobusy Redakcja

Spór o przewozy autobusowe w gminie Świdnica trwa. Pełniący obowiązki wójta informował o porozumieniu, ale w praktyce nie ma nic. Sprawa prawdopodobnie trafi do sądu.

Przypomnijmy, konflikt na linii komisarz rządowy Bogdan Mucha - Zielonogórska Komunikacja Powiatowa został nagłośniony na styczniowej Sesji Rady Gminy Świdnica. Okazało się, że pełniący obowiązki wójta wstrzymał płatności dla przewoźnika i wezwał spółkę do zwrotu blisko 200 tys. złotych. Na dzień dzisiejszy gmina nie zapłaciła łącznie za trzy miesiące przewozów.

W rozumieniu komisarza rządowego chodzi o dowóz dzieci do szkół i nierealizowanie tych przewozów przez ZKP od ponad pół roku. Prezes Zielonogórskiego Związku Powiatowo-Gminnego podkreślała jednak, że umowa opiewa na realizację wszystkich linii komunikacyjnych, ponieważ przewoźnik realizuje przewozy otwarte, a nie zamknięte tylko do szkół.

Porozumienie, którego nie ma

Na ostatniej Sesji Rady Gminy Świdnica pełniący obowiązki wójta zapewniał, że podczas spotkania w sprawie komunikacji kancelarie prawne obu stron znalazły porozumienie. Tymczasem ZZPG przedstawił sprawę zupełnie inaczej.

- Nie zapadły żadne ustalenia ani propozycje rozwiązania problemu, co w żaden sposób nie konsoliduje z wypowiedziami Komisarza. Do dzisiaj nie wpłynęła żadna propozycja z Gminy Świdnica w sprawie realizacji płatności obowiązującej umowy - czytamy w piśmie, które trafiło do radnych gminy.

Skarga na wójta i sprawa w sądzie

Zielonogórska Komunikacja Powiatowa złożyła już skargę na pełniącego obowiązki wójta Bogdana Muchę. Jej przedmiotem jest naruszenie praworządności funkcjonowania gminy, w tym postanowień umownych oraz nieprawidłowe gospodarowanie finansami poprzez narażanie na nieuzasadnione wydatki.

Wszystko wskazuje na to, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. - Związek będzie zmuszony do wystąpienia na drogę sądową, ponieważ nie widać chęci rozwiązania problemu, a ponadto Gmina Świdnica wystawiła bez żadnej podstawy noty obciażeniowe - informuje ZZPG.

Sprawa i zachowanie p.o. wójta mocno bulwersuje radnych i mieszkańców. - Kim trzeba być, by niszczyć coś, o co inny walczył, żeby służyło ludziom? - podkreśla radny Daniel Mazurkiewicz. - To jest chore kłamstwo kłamstwem poparte - pisze pani Elżbieta.

Do sprawy będziemy wracać!

Przeczytaj też: Ewakuacja szkoły w Świdnicy koło Zielonej Góry. "Zgłoszenie o ładunku wybuchowym" (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Prześlij je do nas na Facebooku lub na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.