Zielona Góra ma problem ze śmieciami. Magistrat zapowiada kontrole i kary!

11 grudzień 2022
Autor: 
Zielona Góra ma problem ze śmieciami. Magistrat zapowiada kontrole i kary! Redakcja/Archiwum

Problem z odpadami w Zielonej Górze. Sporo mieszkańców nie złożyło deklaracji śmieciowych. Urząd zapowiada kontrole i kary!

W Zielonej Górze nie wszyscy mieszkańcy płacą za wywóz odpadów co przekłada się na straty pieniędzy w miejskiej kasie oraz szybkie zapełnianie pergoli śmietnikowych. Według szacunków Zakładu Gospodarki Komunalnej za wywóz odpadów w Zielonej Górze płaci około 90% mieszkańców. - Nie da się ukryć, że wysoka inflacja czy rosnące koszty energii uderzają po kieszeni samorządy w całej Polsce. Tym bardziej nie można sobie pozwolić, by nie wszyscy płacili za wywóz śmieci. - czytamy w komunikacie na stronie Urzędu Miasta.

Magistrat zapowiada kontrole i kary

Najczęściej przypadki zalegających odpadów w pergolach śmietnikowych występują na dużych osiedlach takich jak Pomorskie czy Śląskie. Problem pojawia się także przy ulicach: Marii Skłodowskiej-Curie, Władysława IV, Bułgarskiej i Francuskiej. Najszybciej rozrastająca się dzielnica miasta, czyli Łężyca również zmaga się z nadmiarem odpadów. Dlaczego tak się dzieje?

Zgodnie z przepisami można dostarczyć tylko tyle pojemników i kontenerów na odpady, ile zgłoszonych jest osób do wywozu śmieci w danym miejscu. - wyjaśnia Krzysztof Sikora, prezes ZGK w Zielonej Górze. 

Jeśli liczba osób mieszkająca w danej okolicy jest większa od liczby osób zgłoszonych do wywozu odpadów wówczas pergole śmietnikowe zapełniają się bardzo szybko. Niekiedy śmieci zaczynają walać się po okolicy. Urząd Miasta mówi dość i zapowiada kontrole. Mają być także kary. Zgodnie z przepisami kara za niezłożenie deklaracji śmieciowej może wynieść do 500 do 5 tys. złotych.

Stawki opłat za gospodarowanie odpadami w Zielonej Górze

W Zielonej Górze obowiązują obecnie dwie stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nieruchomości położonych na terenie sołectw: Barcikowice, Jany, Jarogniewice, Sucha, Jeleniów, Kiełpin, Ługowo, Zatonie - 23 zł/msc od osoby. Teren miasta -  29 zł/msc od osoby. Dodatkowo osoby, które nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny płacą dwukrotną stawkę. 

Czytaj także - Mężczyzna spadł z dachu galerii w Zielonej Górze. Ranny trafił do szpitala!


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u