W Zielonej Górze nie wszyscy mieszkańcy płacą za wywóz odpadów co przekłada się na straty pieniędzy w miejskiej kasie oraz szybkie zapełnianie pergoli śmietnikowych. Według szacunków Zakładu Gospodarki Komunalnej za wywóz odpadów w Zielonej Górze płaci około 90% mieszkańców. - Nie da się ukryć, że wysoka inflacja czy rosnące koszty energii uderzają po kieszeni samorządy w całej Polsce. Tym bardziej nie można sobie pozwolić, by nie wszyscy płacili za wywóz śmieci. - czytamy w komunikacie na stronie Urzędu Miasta.
Magistrat zapowiada kontrole i kary
Najczęściej przypadki zalegających odpadów w pergolach śmietnikowych występują na dużych osiedlach takich jak Pomorskie czy Śląskie. Problem pojawia się także przy ulicach: Marii Skłodowskiej-Curie, Władysława IV, Bułgarskiej i Francuskiej. Najszybciej rozrastająca się dzielnica miasta, czyli Łężyca również zmaga się z nadmiarem odpadów. Dlaczego tak się dzieje?
- Zgodnie z przepisami można dostarczyć tylko tyle pojemników i kontenerów na odpady, ile zgłoszonych jest osób do wywozu śmieci w danym miejscu. - wyjaśnia Krzysztof Sikora, prezes ZGK w Zielonej Górze.
Jeśli liczba osób mieszkająca w danej okolicy jest większa od liczby osób zgłoszonych do wywozu odpadów wówczas pergole śmietnikowe zapełniają się bardzo szybko. Niekiedy śmieci zaczynają walać się po okolicy. Urząd Miasta mówi dość i zapowiada kontrole. Mają być także kary. Zgodnie z przepisami kara za niezłożenie deklaracji śmieciowej może wynieść do 500 do 5 tys. złotych.
Stawki opłat za gospodarowanie odpadami w Zielonej Górze
W Zielonej Górze obowiązują obecnie dwie stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nieruchomości położonych na terenie sołectw: Barcikowice, Jany, Jarogniewice, Sucha, Jeleniów, Kiełpin, Ługowo, Zatonie - 23 zł/msc od osoby. Teren miasta - 29 zł/msc od osoby. Dodatkowo osoby, które nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny płacą dwukrotną stawkę.
Czytaj także - Mężczyzna spadł z dachu galerii w Zielonej Górze. Ranny trafił do szpitala!