Poważne zagrożenie dla lasów. Ruszają opryski z samolotów (MAPY, FILM)

27 kwiecień 2024
Autor: 
Zagrożenie dla lasów. Ruszają opryski z samolotów Fot. Krzysztof Porębski / Aeroklub Ziemi Lubuskiej

RDLP Zielona Góra rozpoczyna zabiegi agrolotnicze. Aeroklub Ziemi Lubuskiej wykona opryski na powierzchni blisko 17 tysięcy hektarów. Będzie zakaz wstępu do lasów.

Leśne szkodniki opanowały lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. To przede wszystkim barczatki sosnówki, czyli groźne stworzenia, które atakują głównie sosny. Potrafią one doszczętnie zniszczyć igliwie i doprowadzić do śmierci drzew oraz rozpadu drzewostanu. Wśród niebezpiecznych dla drzew owadów można wymienić także brudnicę mniszka oraz boreczniki sosnowe.

Ruszają zabiegi agrolotnicze

Pojedynczy owad nie jest w stanie zaszkodzić potężnemu drzewu, jednak liczna chmara to już spory problem. Ich obecność corocznie sprawdzają leśnicy. Gdy jest ich zdecydowanie więcej, do akcji wkraczają samoloty. Tak będzie i w tym roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kierowca volvo przejechał po 3-letnim dziecku. Policja poszukuje sprawcy

Od dziś, 27 kwietnia, na terenie RDLP Zielona Góra rozpocznie się akcja ograniczania populacji szkodników owadzich. Teraz w okresie do 27 maja zabiegi agrolotnicze wykonane będą na powierzchni prawie 17 tysięcy hektarów.

Opryski lasów odbędą się na terenie 11 nadleśnictw: Zielona Góra, Krzystkowice, Cybinka, Brzózka, Gubin, Krosno, Sulechów, Świebodzin, Torzym, Babimost oraz Bytnica. W większości przypadków ma zostać użyty Confirm, czyli selektywny preparat owadobójczy o działaniu żołądkowym.

Opryski lasów. Samoloty w akcji

Zabiegi agrolotnicze wykona Aeroklub Ziemi Lubuskiej. Wszystko przy użyciu samolotów Antonov An-2, do których zamontowane zostaną specjalistyczne opryskiwacze.

- Dokładne daty prac są uzależnione od warunków pogodowych - przekazują leśnicy.

Będzie zakaz wstępu do lasów

W konkretnych miejscach na czas zabiegu wprowadzony będzie okresowy zakaz wstępu do lasu. Właściwe informacje powinny pojawić się na m.in. na tablicach ogłoszeń w okolicznych miejscowościach oraz na stronie z zakazami wstępu do lasu. Dziś zakazy występują w rejonie Cybinki oraz Krosna Odrzańskiego.

Jak wyglądają takie opryski? Poniżej umieszczamy film oraz mapy, gdzie dokładnie będą przeprowadzane opryski.

Przeczytaj też: Katastrofa budowlana pod Krosnem Odrzańskim. Trwa akcja służb


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u