Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

28 luty 2024
Autor:  Materiał partnera
Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko amest.pl

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny. Każdego roku na całym świecie wytwarzanych jest ponad 100 miliardów sztuk odzieży. To ponad dwukrotnie więcej niż 20 lat temu. Rosnąca produkcja niedrogich ubrań z materiałów syntetycznych stanowi coraz większe zagrożenie dla środowiska.

Fast fashion to w dosłownym tłumaczeniu szybka moda. Stanowi odpowiedź branży odzieżowej na błyskawicznie zmieniające się trendy. Polega na nieustannym projektowaniu i produkcji coraz to nowszych kolekcji ubrań, które mają zostać hitem sprzedażowym, a najczęściej ich żywotność ogranicza się do jednego, dwóch sezonów.

Ciemna strona fast fashion

Szacuje się, że przemysł odzieżowy odpowiada za aż 10 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. To więcej niż gazy generowane przez międzynarodowe loty oraz żeglugę morską łącznie. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, zakupy tekstyliów w krajach Unii Europejskiej tylko w 2020 roku doprowadziły do wytworzenia około 270 kilogramów CO2 na jedną osobę, co ostatecznie daje aż 121 milionów ton!

Produkcja ubrań przyczynia się także do zużycia zasobów naturalnych, a w szczególności wody. Uszczupla skromne zasoby tego życiodajnego płynu i prowadzi do jego zanieczyszczenia. Wytwórstwo tekstyliów odpowiada za ok. 20 proc. globalnego skażenia czystej wody. Wpływ na to ma końcowa obróbka i wykańczanie, na przykład poprzez farbowanie.

– Do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki potrzeba aż 2,7 tys. litrów wody. Przyjmując, że codziennie należy pić ok. 3 litry wody – taka ilość pokryłaby zapotrzebowanie jednej osoby na płyny przez okres 2,5 roku. Samo pranie odzieży z materiałów syntetycznych doprowadziło do tego, że na dnie oceanów zalega ponad 14 milionów ton mikroplastiku – zaznacza Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Poseł Elżbieta Anna Polak: Janusz Kubicki nie dotrzymuje nawet umów spinanych

Pustynia tonąca w ubraniach

Przeciętny Europejczyk rocznie wyrzuca 11 kg tekstyliów, z czego zaledwie 1 proc. zostaje poddane procesowi recyclingu. Jak podaje portal Earth.Org, spośród 100 mld sztuk odzieży wyprodukowanej każdego roku, aż 92 mln ton trafia na wysypiska. Oznacza to, że co sekundę trafia tam załadowana do pełna śmieciarka wypełniona ubraniami.

Jednym z największych na świecie składowisk odpadów tekstylnych jest pustynia Atakama w północnym Chile. W hurtowych ilościach zwożone są na nią zużyte, a czasami i nowe, tekstylia z USA, Europy i Azji. Ekolodzy szacują, że trafia tam rocznie nawet 60 tys. ton ubrań. Każde z nich może rozkładać się nawet 200 lat.

Zmień podejście

Zrównoważona moda to coś więcej niż wybór ekologicznych materiałów czy recycling. To zmiana sposobu myślenia i dokonywania zakupów. A społeczeństwo kupuje za dużo, co tylko napędza masową produkcję. Dlatego przede wszystkim warto postawić na minimalizm.

– Kupować mniej ubrań, ale z wyższej jakości materiałów, staranniej wykonanych i zaprojektowanych ponadczasowo. Z takiego założenia wychodzi minimalizm, który stawia na ubrania służące latami. To nie tylko oszczędność czasu spędzonego w galeriach i pieniędzy wydanych na najmodniejsze kreacje sezonu, ale także wymierna korzyść dla środowiska naturalnego – dodaje Lisa Scoccimarro.

Do łask powraca też nabywanie rzeczy z drugiej ręki np. poprzez strony internetowe, aplikacje czy w vintage shopach i tradycyjnych second-handach. Zakup używanych przedmiotów redukuje zużycie surowców i energii, które zostałyby wykorzystane do produkcji nowych ubrań. W ten sposób można ograniczyć swój ślad ekologiczny i przyczynić się do ochrony planety.


NL LOGO Z LINIAChcesz zareklamować swoje usługi czy produkty? Napisz do nas! Nasz zespół ekspertów dopasuje treść artykułu do Twojej branży i grupy docelowej. Skontaktuj się z nami już dziś na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. • Jest potwierdzenie. W Mirocinie Dolnym tyka bomba ekologiczna

  Jest potwierdzenie. W Mirocinie Dolnym tyka bomba ekologiczna

  W Mirocinie Dolnym, niedaleko Nowej Soli, trwa spór o składowisko odpadów, które zagraża środowisku i zdrowiu mieszkańców.

 • Jak dbać o środowisko we własnym domu? Kilka praktycznych porad

  Jak dbać o środowisko we własnym domu? Kilka praktycznych porad

  Dobro środowiska to nasza wspólna sprawa. Wiele osób uważa jednak, że jednostka nie może nic zdziałać. To nieprawda! Warto zacząć od własnego podwórka. Im więcej osób to zrobi, tym lepiej dla naszej planety, zwierząt i roślin, które nas otaczają. Wystarczy, że wprowadzisz w życie kilka istotnych zmian, aby przyczynić się dla ekologii. To naprawdę proste!

 • Zwierzęce printy i romantyczne kroje – Nowa Kolekcja od Taranko

  Zwierzęce printy i romantyczne kroje – Nowa Kolekcja od Taranko

  Zbliżająca się powoli jesień to zapowiedź nowych, kobiecych stylizacji. W tym sezonie królują nie tylko kobiece fasony, ale również zwierzęce printy w odcieniach brązu i beżu. Romantyczne kroje, neutralne kolory i najwyższej jakości materiały. To tylko zapowiedź Nowej Kolekcji od marki Taranko, w której zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Zapraszamy do świata mody premium, gdzie znajdziesz wyjątkowe projekty, stworzone z myślą o równie wyjątkowych kobietach.

 • Zaproszenie na debatę

  Zaproszenie na debatę

  W imieniu Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA oraz Fundacji WWF Polska mamy zaszczyt zaprosić na debatę organizowaną w ramach cyklu „2050 Polska dla Pokoleń.Jaką przyszłość wybierzesz?”, znanego już szerzej pod nazwą #EKOPATRIOCI.

 • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. "Nie zabierajcie nam przyszłości. Wasza bierność, nasza złość" (ZDJĘCIA)

  Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. "Nie zabierajcie nam przyszłości. Wasza bierność, nasza złość" (ZDJĘCIA)

  Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Zielonej Górze jest częścią ogólnoświatowej akcji "Protest tysięcy miast". Młodzi chcieli pokazać, że nie zgadzają się na ignorowanie przez polityków "kryzysu klimatycznego". - Teraz jest ostateczny czas, aby ratować Ziemię - mówili.

 • Tysiące śniętych ryb w jeziorze. Wina zbyt małej ilości tlenu w wodzie?

  Tysiące śniętych ryb w jeziorze. Wina zbyt małej ilości tlenu w wodzie?

  Nad jeziorem Wojcieszyckim w Wojcieszycach koło Gorzowa doszło do masowego śnięcia ryb. Widok jest dramatyczny, bo w jeziorze dryfują tysiące martwych ryb. Powodem jest prawdopodobnie tzw. przyducha, czyli zbyt mała ilość tlenu w wodzie.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u