Most w Milsku przeszedł próby obciążeniowe. Inwestycja ma być gotowa jesienią

31 sierpień 2022
Autor: 
Most w Milsku przeszedł próby obciążeniowe. Inwestycja ma być gotowa jesienią Fot: Zarząd Dróg Wojewódzkich

Dziś odbyło się próbne obciążenie mostu w Milsku. To jedna z ważniejszych prób eksploatacyjnych, która polega na zbadaniu, jak zachowuje się konstrukcja poddana obciążeniom.

Badaniami konstrukcji obiektu, przeprowadzonymi podczas próbnego obciążenia, objęto:

 • określenie sztywności konstrukcji na podstawie pomiarów ugięć ustroju nośnego poddanego obciążeniu statycznemu,
 • ocenę stabilności podpór obiektu na podstawie pomiarów niwelacyjnych ich osiadania,
 • oględziny konstrukcji przed, w czasie i po próbnym obciążeniu oraz odnotowanie ewentualnych nieprawidłowości (zarysowania, pęknięcia itp.),
 • wyznaczenie parametrów dynamicznych (współczynnika przewyższenia dynamicznego, częstotliwości drgań własnych, współczynnika tłumienia).

W ramach inwestycji powstaje również nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 282. Zadanie wkroczyło w końcową fazę realizacji na całym odcinku, włącznie z obiektem mostowym. Wykonana została nawierzchnia ścieralna SMA. Trwają prace wykończeniowe i porządkowe, a wykonawca przygotowuje się do wykonania oznakowania poziomego i pionowego. Trwa również montaż elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Dzięki tej inwestycji droga do Wschowy skróci się co najmniej o pół godziny. To jest bardzo dużo. To niezwykle ważna inwestycja jeżeli chodzi o włączenie mieszkańców z drugiej strony Odry. W ten sposób integrujemy region i budujemy naszą tożsamość – mówi o zadaniu marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak podkreśla członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, to gigantyczne przedsięwzięcie, które pokazuje, jak bardzo środki europejskie są potrzebne dla rozwoju Polski w obszarze infrastruktury. – W Polsce są jeszcze wielkie ograniczenia w tym zakresie. Mamy wciąż znacznie mniej mostów niż było 80 lat temu. I te zaległości nadrabiamy bardzo powoli. Potrzebujemy środków, żeby pokonywać tego typu bariery infrastrukturalne. To pokazuje, że regionom potrzebne są środki unijne. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli przystąpić do realizacji kolejnych projektów – mówi M. Jabłoński.

Planowany termin oddania inwestycji do ruchu to koniec października 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Chwila relaksu

Realizowana inwestycja obejmuje:

 • budowę nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 (dł. ok. 9,2 km) wraz z budową mostu przez rzekę Śmigę (dł. ok 18m) i budową mostu nad rzeką Odrą (dł. ok 364m), a także budowę skrzyżowań na przecięciu z drogami publicznymi (2 skrzyżowania typu rondo, 2 skrzyżowania skanalizowane), 
 • budowę/przebudowę dróg innych kategorii,
 • budowę/przebudowę systemu odwodnienia, w tym odwadniających korpus drogowy jak: rowy przydrożne, rowy melioracjyjne, kanalizacja deszczowa
 • budowę infrastruktury rowerowej,
 • budowę nowego mostu przez rzekę Odrę (dł. ok. 364 m),
 • budowę nowego mostu przez rzekę Śmigę (dł. ok. 18 m),
 • budowę nowych przejazdów gospodarczych PG 1, PG 2;
 • elementy oświetlenia obiektu mostowego na rzece Odrze,
 • elementy oświetlenia skrzyżowań skanalizowanych,
 • zabezpieczenie i przebudowę kolidujących urządzeń obcych infrastruktury technicznej.

Poza mostem przez rzekę Odrę w ramach całego zadania wykonane zostaną również inne obiekty mostowe:

 • Most przez rzekę Śmigę, którego konstrukcja nośna zaprojektowana została jako ustrój belkowo- płytowy, jednoprzęsłowy z belek prefabrykowanych strunobetonowych typu „T”;
 • Przejazdy gospodarcze PG1 i PG2 zaprojektowane jako konstrukcje gruntowo- powłokowe o rozpiętości teoretyczne 8,5 m, wsparte na żelbetowych podporach.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Czytaj także: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w Lubuskiem. Sprawdź, do kogo trafią pieniądze

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u