Długi rosną i nie ma pieniędzy na inwestycje

12 wrzesień 2022
Autor: 
Długi rosną i nie ma pieniędzy na inwestycje dronlubuski.pl

Sytuacja finansowa wielu gmin w Polsce jest tragiczna. Długi rosną i nie ma pieniędzy na inwestycje. Samorządy muszą mierzyć się z podwyżkami cen usług, paliw czy dostaw energii. Gmina Krosno Odrzańskie jest w gronie kilkuset samorządów o charakterze miejsko-wiejskim, które dzisiaj mają potężny problem z dopięciem budżetu w zakresie wydatków bieżących.

- Chcielibyśmy remontować szkoły, dbać o seniorów czy organizować kulturalne przedsięwzięcia dla naszych mieszkańców ale nie mamy na to pieniędzy - mówi Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego. - Rozważamy wprowadzenie programu oszczędnościowego. Zostały skierowane pisma do naszych jednostek podległych, aby wskazano konkretne rzeczy, na których będzie można zaoszczędzić. Jeśli będziemy musieli wyłączyć co drugą lampę w instytucji kultury to wyłączymy. Jeśli będziemy musieli obniżyć temperaturę w jednostkach podległych i urzędach to też to zrobimy. Jesteśmy dzisiaj osobami odpowiedzialnymi za to, żeby przeżyć i żeby nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Marcin Pabierowski: Będzie Młodzieżowa Rada Miasta

Na początku września sejmowe komisje poparły projekt ustawy, którego efektem będzie przekazanie niespełna 14 mld zł jednostkom samorządu terytorialnego jeszcze w tym roku. Pieniądze mają m.in. zrekompensować ubytki w dochodach bieżących. Mogą zostać przeznaczone na inwestycje oraz na poprawę efektywności energetycznej. Z informacji, które opublikowało Ministerstwo Finansów wynika, że pierwsza składowa wsparcia, w wysokości blisko 7,8 mld zł, ma zostać rozdzielona między: gminy – w wysokości ponad 5,7 mld zł; powiaty (ponad 1,6 mld zł); województwa (ponad 434 mln zł). Dzięki nowelizacji każda z gmin otrzyma nie mniej niż 2,8 mln zł; powiaty nie mniej niż 6 mln zł; województwa nie mniej niż 32,6 mln zł. 

Dodatkowe środki będą stanowić wsparcie JST w realizacji ich zadań, w tym szczególnie istotnych obecnie zadań z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła lub energii ponoszonych przez odbiorców.

Otrzymane środki będą mogły być wykorzystane na pokrycie wydatków bieżących, ale także na cele inwestycyjne.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Czytaj także: Protest egzaminatorów. WORD Gorzów Wielkopolski odwołał większość egzaminów

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u