7 września weszło w życie nowe rozporządzenie ws. dronów

19 wrzesień 2016
Autor: 
NewsLubuski

23 sierpnia 2016 – została ogłoszona treść nowego ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 8 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków.

Treść ogłoszonego rozporządzenia można podejrzeć w internetowym dzienniku ustaw.

Co przynosi nowe rozporządzenie

Wciąż jeszcze nie ma mowy o obowiązkowych szkoleniach – te zostaną ogłoszone w nowym rozporządzeniu ws. świadectw kwalifikacji, ale nie wiadomo kiedy to nastąpi.

Nowe zmiany, które weszły w życie 7 września dotyczą zasad wykonywania lotów modelami latającymi – dla lotów rekreacyjnych i sportowych, oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi – dla lotów innych niż rekreacyjne i sportowe, w domyśle – wykonywanych przez operatorów z UAVO. W dużym skrócie – modelarzy czekają spore obostrzenia natomiast operatorów z UAVO – sporo ułatwień. Przykładowo:

 • dla lotów rekreacyjnych i sportowych wykonywanych modelami latającymi operator winien zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu – w praktyce oznacza to zakaz latania w miastach (obecnych terenach zabudowanych ze strefą R)
 • operator latający rekreacyjnie lub sportowo musi zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora i to dotyczy lotów już poza zabudową miejską i jak widać wciąż trzeba zachować 30m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych (z wyjątkiem swojego domu)
 • zabawki latające do 0,6kg oraz drony wyścigowe mieszczące się w tej wadze są wyłączone z przestrzegania dwóch powyższych punktów; W powyższych przypadkach dla operatorów posiadających UAVO nie ma takich ograniczeń, jedyny warunek dla takich lotów to „zapewnić w każdej fazie lotu bezpieczną odległość poziomą od osób, mienia, pojazdów, obiektów budowlanych lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora na wypadek awarii lub utraty kontroli nad bezzałogowym statkiem powietrznym”.

Kolejna nowość w rozporządzeniu to zakaz lotów modelami latającymi nad szeregiem określonych obiektów „strategicznych”:

4.6. Modelami latającymi nie wykonuje się lotów nad:

1) terenami zamkniętymi, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2015 r. poz. 520, 831, 1137 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 65, 352, 585, 903 i 1250);
2) obiektami jądrowymi, o których mowa w art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (Dz. U. z 2014 r. poz. 1512, z 2015 r. poz. 1505 i 1893 oraz z 2016 r. poz. 266);
3) obszarami, obiektami i urządzeniami, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2014 r. poz. 1099, z 2015 r. poz. 1505 oraz z 2016 r. poz. 65 i 904).

Ciekawostką są obszary, obiekty i urządzenia określone w ustawie z 22 sierpnia 1997:

 • zakłady produkcji specjalnej oraz zakłady, w których prowadzone są prace naukowo-badawcze lub konstruktorskie w zakresie takiej produkcji;
 • zakłady produkujące, remontujące i magazynujące uzbrojenie, urządzenia i sprzęt wojskowy, magazyny rezerw strategicznych;
 • zakłady mające bezpośredni związek z wydobyciem surowców mineralnych o strategicznym znaczeniu dla państwa (czyli kopalnie);
 • porty morskie i lotnicze;
 • banki i przedsiębiorstwa wytwarzające, przechowujące bądź transportujące wartości pieniężne w znacznych ilościach;
 • zakłady, obiekty i urządzenia mające istotne znaczenie dla funkcjonowania aglomeracji miejskich, których zniszczenie lub uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, w szczególności elektrownie i ciepłownie, ujęcia wody, wodociągi i oczyszczalnie ścieków;
 • zakłady stosujące, produkujące lub magazynujące w znacznych ilościach materiały jądrowe, źródła i odpady promieniotwórcze, materiały toksyczne, odurzające, wybuchowe bądź chemiczne o dużej podatności pożarowej lub wybuchowej;
 • rurociągi paliwowe, linie energetyczne i telekomunikacyjne, zapory wodne i śluzy oraz inne urządzenia znajdujące się w otwartym terenie, których zniszczenie lub uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, środowiska albo spowodować poważne straty materialne;
 • zakłady o unikalnej produkcji gospodarczej;
 • obiekty i urządzenia telekomunikacyjne, pocztowe oraz telewizyjne i radiowe;
 • muzea i inne obiekty, w których zgromadzone są dobra kultury narodowej;
 • archiwa państwowe;

Podsumujmy zatem – modelarz (również „droniarz” latający tylko rekreacyjnie lub sportowo):

 • nie może podczas lotu przecinać linii energetycznych i telekomunikacyjnych
 • nie może latać w terenach zabudowanych (minimalnie 100m od granic zabudowy, czyli strefy R)
 • dodatkowo poza zabudową miejską musi trzymać się przynajmniej 30m od osób, pojazdów i innych (nie swoich) budynków
 • kategorycznie nie może latać nad bankami, pocztami, muzeami, obiektami telewizyjnymi i radiowymi, portami morskimi i lotniczymi, elektrowniami, ujęciami wody, wodociągami i oczyszczalniami. Pozostaje łąka bez słupów i trakcji, zdala od ludzi i mienia.

Nowe wymagania dla operatorów UAVO:

Załącznik 2 Rozdział 5 zawiera nowe zasady eksploatacji BSP, które wprowadzają konieczność:

 • umieszczenia tabliczki znamionowej na dronie z nazwą podmiotu, do którego należy BSP;
 • posiadania świateł ostrzegawczych do lotów nocnych (30 min przed wschodem i 30 po zachodzie słońca)
 • posiadania odpowiednio zaprogramowanej funkcji FailSafe;
 • noszenia kamizelki ostrzegawczej w trakcie wykonywania czynności lotniczych;
 • posiadania do wglądu instrukcji operacyjnej zawierającej konkretne dane (ptk 5.3, 2) z Załącznika 2, Rozdział 5)

Dużym ułatwieniem będzie za to zwolnienie z konieczności uzyskiwania zgody na loty w CTR/ATZ w dwóch przypadkach:

 • loty w odległości +1km sprzętem o wadze do 0.6kg i wysokości do 30m AGL lub najwyższej przeszkody terenowej (w tym drzew) będącej w promieniu 100m od operatora;
 • loty w odległości +6km sprzętem o wadze do 25kg i wysokości do 100m AGL;
TAGI
MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

 • Australijczyk latał dronem na Pol'And'Rock. Został zatrzymany przez policyjnych kontrterrorystów

  Australijczyk latał dronem na Pol'And'Rock. Został zatrzymany przez policyjnych kontrterrorystów

  Podczas trwania Operacji Policyjnej „Kostrzyn 2019" w ramach zabezpieczenia „Pol'And'Rock", obowiązuje całkowity zakaz wykonywania wszelkich lotów. Obostrzenie to dotyczy również bezzałogowych statków latających tzw. dronów. Niestety już pojawiły się pierwsze osoby, które złamały prawo, chcąc rejestrować festiwalowe życie z powietrza. Jednym z nich jest Australijczyk, który został zatrzymany przez policyjnych kontrterrorystów.

 • Całkowity zakaz lotów nad Kostrzynem N/O

  Całkowity zakaz lotów nad Kostrzynem N/O

  Mając na uwadze bezpieczeństwo miłośników festiwalu, podczas trwania Operacji Policyjnej „Kostrzyn 2019” w ramach zabezpieczenia „Pol’And’Rock”, wzorem lat ubiegłych obowiązywać będzie całkowity zakaz wykonywania wszelkich lotów.

 • Ogromny pożar strawił dach kościoła. Film z drona ukazuje skale zniszczeń

  Ogromny pożar strawił dach kościoła. Film z drona ukazuje skale zniszczeń

  Ogień pojawił się na wieży kościoła w miejscowości Lutol Suchy w powiecie międzyrzeckim po godzinie 12. Do walki z żywiołem zadysponowano 20 zastępów straży pożarnej, pożar całkowicie strawił dach oraz drewniane elementy wieży XIX wiecznego kościoła pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Trwa dogaszanie.

 • Trwają intensywne poszukiwania Wiesława Sawickiego

  Trwają intensywne poszukiwania Wiesława Sawickiego

  Słubiccy policjanci poszukują 64-letniego Wiesława Sawickiego, który wyszedł z domu i od kilku dni nie nawiązał kontaktu z rodziną. Stan zdrowia mężczyzny powoduje, że jego życie jest zagrożone. Dlatego na miejscu pracują służby wspierane przez policyjny śmigłowiec. Funkcjonariusze sprawdzają każdą informację o miejscu pobytu mieszkańca powiatu słubickiego.

 • Drony paraliżują porty lotnicze! Polski antydronowy system Jastrząb może temu zapobiec!

  Drony paraliżują porty lotnicze! Polski antydronowy system Jastrząb może temu zapobiec!

  Najpierw totalny chaos i kilkudziesięciogodzinny paraliż lotniska Gatwick. Później Heathrow, a teraz port lotniczy w Newark. Efekt? Straty idące w miliony.

 • Pożar pałacu pod Krosnem Odrzańskim. Spłonęło poddasze (FILM, ZDJĘCIA Z DRONA)

  Pożar pałacu pod Krosnem Odrzańskim. Spłonęło poddasze (FILM, ZDJĘCIA Z DRONA)

  Pożar wybuchł w czwartek, 27 grudnia, około godziny 7:30 rano. Z ogniem walczyło 16 zastępów straży pożarnej, doszczętnie spłonęło poddasze zabytkowego pałacu w Wyczółkowie pod Krosnem Odrzańskim. 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u