Do konsorcjum przystąpią: Uniwersytet Zielonogórski, firma Ziel-Bruk, Park Naukowo-Technologiczny UZ Sp. z o.o. i EKONBUD-FADOM.
W ramach realizacji projektu na terenie Zielonej Góry powstanie tzw. Osiedle Modelowe wraz z systemem monitoringu i rejestracji danych.
- Będzie to działający w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych, w pełni opomiarowany, zintegrowany system energetyczny oparty o najnowocześniejsze, innowacyjnie rozwiązania produkcji, dystrybucji i wykorzystania energii, które na etapie prac naukowo-badawczych zostaną opracowane i zoptymalizowane - mówi Ewa Sapeńko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Wdrożone rozwiązania będą zintegrowane przy pomocy innowacyjnej, opracowanej w ramach projektu, dedykowanej automatyki regulacyjno-sterującej wspieranej najnowocześniejszymi algorytmami opartymi m.in. na sztucznej inteligencji. Tak przygotowane Osiedle Modelowe przez najbliższe lata będzie mogło służyć jako „poligon doświadczalny” dla innowacyjnych rozwiązań w zakresie energetyki komunalnej i budownictwa.