W Polsce Uber Eats działa już od 2 lat. To kolejna usługa w portfolio firmy Uber, wykorzystująca elementy ekonomii współdzielenia i łącząca ze sobą trzy grupy użytkowników: zamawiającego jedzenie, restaurację przygotowującą danie oraz dostawcę, który dowozi posiłek pod wskazany adres. Jak jednak wygląda cały ten proces, nomen omen od kuchni?
Patelnie, garnki i… tablet: nowoczesne podejście do kuchennej klasyki
Wszystko zaczyna się od tzw. starter packu, który restauracje rozpoczynające współpracę z Uber Eats otrzymują od centrum logistycznego EUROCOMMERCE. Tak jak Z- restauracji dostępnej na platformie wyjeżdża posiłek w papierowej torbie Uber Eats, który trafia do plecaka dostawcy, a docelowo – do klienta – tak DO- restauracji trafia specjalnie skonfigurowany zestaw startowy z tabletem i materiałami marketingowymi od Uber Eats, przygotowany, spakowany i dostarczony właśnie przez EUROCOMMERCE. Restauracja można więc zapomnieć o drukowanych checkach, czyli papierowych zamówieniach spływających do kuchni: wszystko widzi na tablecie, w aplikacji klienckiej. To właśnie dzięki współpracy z EUROCOMMERCE Uber Eats może tak szybko skalować swój biznes w Polsce. I nie tylko w Polsce, ponieważ obydwie firmy współpracują ze sobą również na dwóch innych, zagranicznych rynkach.
Jak to się dzieje, że danie z aplikacji materializuje się na stole użytkownika? Od momentu „wyklikania” zamówienia w aplikacji Uber Eats, restauracja otrzymuje zamówienie w swojej aplikacji klienckiej, zainstalowanej na specjalnie w tym celu skonfigurowanym tablecie, konfigurowanym i dostarczanym w ramach starter-packu przez EUROCOMMERCE – logistyczne centrum dla sklepów internetowych, zlokalizowane w Zielonej Górze. Kucharze restauracji zabierają się za przygotowanie posiłku – i czekają na dostawcę Uber Eats. Restauracja zna orientacyjny czas przyjazdu dostawcy, a także może śledzić jego trasę oraz odległość od restauracji na bieżąco na tablecie, na mapie w aplikacji.
Zamów pizzę tak, jak zamawiasz zakupy w Sieci
Cały proces zamawiania posiłków w aplikacji Uber Eats przypomina zresztą klasyczną ścieżkę zakupową w obszarze e-commerce. Z jednej: strony platforma pozwala na zamawianie dań w restauracjach dokładnie tak, jak ma to miejsce w sklepie internetowym, a posiłek dostarczany jest przez lokalnego kuriera, doskonale znającego swoje miasto. Z drugiej strony: restauracja powierza logistykę dostaw wyspecjalizowanemu w tym centrum logistycznemu, dzięki czemu nie musi inwestować w rozwój tej części swojej działalności.
Połączenie doświadczeń w obszarze logistyki (EUROCOMMERCE) z intuicyjnym i prostym mechanizmem zamawiania posiłków do domu przez aplikację mobilną (Uber Eats), sprawiają, że użytkownicy mogą cieszyć się zamówionymi posiłkami w czasie nieprzekraczającym zazwyczaj 32 minut.
Więcej szczegółów dotyczących współpracy między Uber Eats i EUROCOMMERCE w Polsce i na innych rynkach znajdziesz na blogu logistycznym EURCOMMERCE.
https://newslubuski.pl/technologie/6380-uber-eats-od-kuchni-czyli-logistyka-jedzenia-z-aplikacji-w-zielonej-gorze.html#sigProIdb374ec9660