„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – hasłem tegorocznego Święta Wojska Polskiego

10 sierpień 2021
„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – hasłem tegorocznego Święta Wojska Polskiego Adobe Stock

Uroczystości, pikniki, pokazy, prezentacja sprzętu wojskowego, oraz możliwość rozmowy z rekruterami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

14 i 15. sierpnia to okazja, by przyjść na pikniki militarne i świętować kolejną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920. Terytorialsi będą czekać na spotkanie aż w siedmiu lokalizacjach - informuje ppor. Anna JASIŃSKA - PAWLIKOWSKA 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

„Dołącz do nas – zostań lepszą wersją siebie” Święto Wojska Polskiego to idealny moment, żeby spotkać się z żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i dowiedzieć się, jak wygląda służba w WOT oraz jakie warunki należy spełnić, by zostać terytorialsem. W miasteczkach mundurowych do dyspozycji będą rekruterzy. To żołnierze - ochotnicy, którzy pełnią służbę co najmniej rok. Każdy , kto rozważa służbę wojskową w WOT, może skorzystać z ich doświadczenia. Na co dzień biorą udział w szkoleniach wojskowych i są przygotowani do udzielenia wyczerpujących informacji na temat życia w armii. Rekruterzy pomogą również w przejściu całej procedury (w tym w wypełnieniu dokumentów) prowadzącej wprost do koszar.

Gdzie warto zajrzeć w weekend?

W tym roku wielkopolscy terytorialsi pojawią się na piknikach militarnych na terenie Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. W sobotę, mieszkańcy Piły i okolic mogą rezerwować sobie czas między godziną 11 a 17. Warto wtedy udać się na Stadion Miejski przy Okrzei, gdzie zostanie rozbudowane miasteczko mundurowe. Na miejscu czekać będą m.in. żołnierze 122 batalionu lekkiej piechoty z Dolaszewa, którzy zaprezentują sprzęt, jaki mają na wyposażeniu Wojska Obrony Terytorialnej. W Pile świętować będą również żołnierze szczecińskiej 12 Brygady Zmechanizowanej, 100. batalionu łączności z Wałcza, US Army, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Kolejne miejsce na mapie Wielkopolski, to Gniezno, gdzie wieczorem, nad Jeziorem Winiary wystartuje bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Następnego dnia, między 12:30 a 15:30 na terenie dawnych koszar przy ulicy Wrzesińskiej, na spotkanie z mieszkańcami czekać będą terytorialsi oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno. W Kobylinie miasteczko mundurowe będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych w niedzielę od 11:00 do 18:00 na Stadionie Miejskim przy ulicy Strzeleckiej. Wielkopolanie mogą liczyć na prezentację sprzętu wojskowego ( w tym Bezzałogowy System Powietrzny FlyEye), czy pokaz dynamiczny w wykonaniu żołnierzy 124 blp ze Śremu. Swoje wyposażenie zaprezentuje także 16 batalion remontu lotnisk z Jarocina.

Z rekruterem 12 WBOT będzie można porozmawiać także 15. sierpnia w Kaliszu podczas akcji krwiodawstwa Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Namiotu wielkopolskiej „Dwunastki” można szukać przy ulicy Księdza Piotrowskiego 13 od godziny 9:00 – 13:00.

Swoje bramy w niedzielę otworzy również poznańskie Muzeum Broni Pancernej, które zaprasza na zwiedzanie. Pojawią się tam również żołnierze 12 WBOT. Do muzeum można zaglądać między godziną 10:00 a 16:00. W programie znajdą się takie atrakcje, jak: prezentacja historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznej a także poczęstunek.

Do wspólnego świętowania zapraszają również lubuscy terytorialsi ze 151 blp ze Skwierzyny

 W sobotę będzie można ich spotkać od 14:00- 18:00, w Parku Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy. Z kolei w niedzielę warto zajrzeć między 14:00-18:00 na piknik militarny w Strzelcach Krajeńskich na Promenadzie nad Jeziorem. Swój sprzęt zaprezentuje również 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u