Do zawodów okręgowych zakwalifikowało się 33 uczniów z 13 szkół z: Międzyrzecza, Żar, Zielonej Góry, Nowej Soli, Gorzowa Wlkp., Ośna Lubuskiego, Krosna Odrzańskiego i Słubic. W sumie w województwie lubuskim na etapie szkolnym Olimpiady Statystycznej wzięło udział 89 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych.
Organizatorami Olimpiady Statystycznej są: Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Między Komitetem Okręgowym w Zielonej Górze a Uniwersytetem Zielonogórskim zostało podpisane porozumienie o nawiązaniu współpracy dotyczącej organizacji olimpiady.
Jak podkreślają organizatorzy, Olimpiada Statystyczna jest nowością w polskim systemie oświaty. Mimo, że z definicji ma weryfikować wiedzę statystyczną, to nawiązuje do zagadnień z matematyki, informatyki, geografii, przyrody oraz wielu innych dziedzin nauki. Ma zatem charakter interdyscyplinarny.
Olimpiada składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Część pisemna polega na rozwiązaniu testu, którego struktura i zasady oceniania są identyczne, jak podczas zawodów szkolnych. Test przeprowadzany jest w sposób tradycyjny, składa się z 29 pytań i trwa 45 minut. W tej części można uzyskać maksymalnie 50 punktów.
Część ustna polega na udzieleniu odpowiedzi przed 3-osobową komisją egzaminacyjną, na jedno (wylosowane przez uczestnika) pytanie problemowe, które będzie wymagało omówienia wskazanego w pytaniu zagadnienia z jednego z następujących obszarów tematycznych:
a. Rynek. Gospodarka. Przedsiębiorstwo;
b. Przemiany społeczno-gospodarcze w Polsce;
c. Technologia, przyroda, nauki o zdrowiu.
W części ustnej omawiane zagadnienia zostają ograniczone tylko do Polski w podziale na regiony
(UZ)