Policjanci odzyskali siedemnastowieczną misę chrzcielną

07 kwiecień 2016
Autor: 

Świebodzińscy policjanci odzyskali barokową, siedemnastowieczną misę chrzcielną pochodzącą z kościoła parafialnego w Lubrzy. Zabytek objęty jest ochroną prawną. Trwa śledztwo nadzorowane przez świebodzińską prokuraturę, którego celem jest ustalenie okoliczności jego zaginięcia.

 

Siedemnastowieczna, cynowa misa chrzcielna została wykonana w warsztacie Christopha Fischera w Międzyrzeczu. Przedmiot pochodzi z kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Lubrzy /pow. świebodziński/. Misa posiada liczne barokowe zdobienia i jest niewątpliwie jednym z cenniejszych zabytków kultury tego regionu.

Cała sprawa zaczęła się od informacji dotyczącej sprzedaży misy na jednym z portali aukcyjnych. Mimo, że opis i fotografia przedmiotu znajdujące się w rejestrze zabytków nie były w najlepszej jakości, konserwatorzy zidentyfikowali przedmiot i poinformowali Policję. Nad sprawą pracowali policjanci z Zespołu ds. Przestępczości Gospodarczej świebodzińskiej komendy. W niespełna miesiąc, śledczy dotarli do wielu osób, które miały kontakt z zabytkowym przedmiotem. Niezbędna w tej sprawie okazała się praca w sieci, dzięki której śledczy ustali, że ten barokowy zabytek znajduje się również, w katalogu jednego z domów aukcyjnych i jest oferowany za prawie 6 tys. złotych. Wspólna praca świebodzińskich policjantów i prokuratorów przyczyniła się do odzyskania cennego przedmiotu. Oględziny potwierdziły jego autentyczność.

To jednak nie koniec śledztwa. Prokuratura i policjanci ustalają okoliczności w jakich doszło do zaginięcia przedmiotu.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • O ptaku, który wzbudził zainteresowanie wśród mieszkańców Świebodzina

  O ptaku, który wzbudził zainteresowanie wśród mieszkańców Świebodzina

  Ma egzotyczny wygląd a na co dzień mieszka nad rzekami, jeziorami i stawami. Mowa o zimorodku, który nazywany jest "polskim koliberkiem".

 • Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Policjanci z Komisariatu II poszukują mężczyzny podejrzewanego o kradzież roweru marki KTM Streetmaster w nocy 30.06/01.07 z klatki schodowej bloku przy ulicy Rydza Śmigłego 66. Osoby, które rozpoznają mężczyznę na zdjęciach proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z komisariatem.

 • Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Przed zielonogórskimi policjantami ogromne wyzwanie – zabezpieczenie Winobrania i wszystkich imprez towarzyszących świętu naszego miasta, natomiast przed uczestnikami Winobrania także wyzwanie – nie dać się okraść kieszonkowcom.

 • Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Młodszy aspirant Zbigniew Dobija, policjant komendy miejskiej w Zielonej Górze pracujący na co dzień jako przewodnik psa służbowego udowodnił wczoraj tezę, że policjantem jest się 24 godziny na dobę, bez względu na to czy jest się w służbie czy też poza nią. Wracając po służbie do domu, jadąc samochodem zauważył i zatrzymał nietrzeźwą kierującą, która jak się później okazało, miała dwa i pół promila alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

 • Policja wyznaczyła milion złotych nagrody za wskazanie sprawcy zatrucia Odry!

  Policja wyznaczyła milion złotych nagrody za wskazanie sprawcy zatrucia Odry!

  Policja wyznaczyła milion złotych nagrody za wskazanie sprawcy lub sprawców zatrucia Odry!

 • Policyjny pościg za motocyklistą. Całe zajście zarejestrowała kamera (FILM)

  Policyjny pościg za motocyklistą. Całe zajście zarejestrowała kamera (FILM)

  Zielonogórscy policjanci zatrzymali kierującego motocyklem, który zignorował polecenia do zatrzymania i próbował uciekać. Po zatrzymaniu okazało się, że mężczyzna kierował znajdując się pod działaniem środków odurzających, a także miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Całe zajście zarejestrowała kamera nasobna policjanta.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u