UZBROJENI NAPASTNICY ZAATAKOWALI NA STACJI PALIW (ZDJĘCIA)

04 listopad 2017
Autor: 

Ćwiczenia dowódczo – sztabowe, które przeprowadzone były w ramach IX Międzynarodowych Ćwiczeń Zespołów Ratowniczych GREEN MEDline 2017, zakładały napad uzbrojonych napastników na stację paliw. Obsługa stacji i klienci, którzy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie potrzebowali zdecydowanej reakcji wielu służb. Profesjonalna koordynacja czynności wielu podmiotów pozwoliła w rezultacie na zneutralizowanie napastników i zagrożeń wynikających z ich przestępczego działania.

Ćwiczenie, które odbyło się 4 listopada 2017 roku w Międzyrzeczu, to efekt współpracy służb odpowiedzialnych za reagowanie w sytuacjach kryzysowych, w szczególności o charakterze antyterrorystycznym. Brali w nich udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, policjanci Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gorzowie Wlkp. oraz zespołu negocjatorów, żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu oraz polskie i niemieckie medyczne zespoły ratunkowe. Ćwiczeniom przyglądali się Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Krzysztof Sidorowicz, Starosta Międzyrzecki Grzegorz Gabryelski, wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin powiatu międzyrzeckiego oraz zaproszeni goście. Intencją przeprowadzenia wspólnego ćwiczenia było zobrazowanie mechanizmu sytuacji kryzysowej oraz wypróbowanie różnych technik i taktyk podejmowania działań przez służby. To bardzo ważne, aby w prawdziwych zdarzeniach kierować się wypracowanymi procedurami i tylko ćwiczenia oraz treningi umożliwiają dostosowanie się do zastałej sytuacji operacyjnej. Przeprowadzenie rzeczywistego ćwiczenia, umożliwia sprawdzenie niektórych wariantów rozwiązań, następnie przeprowadzenie analizy przebiegu ćwiczenia i wyciągnięcie wniosków.

W celu realizacji zadania, przygotowano następujący scenariusz:

Około godz. 10.30 na teren stacji paliw NEO w Międzyrzeczu wtargnęło dwóch uzbrojonych w broń długą mężczyzn, którzy wzięli za zakładników osoby z obsługi stacji oraz przebywających tam klientów. Jeden z terrorystów wziął zakładnika i wyszedł z nim przed stację paliw gdzie podjęte zostały z nim negocjacje realizowane przez negocjatorów policyjnych. Jednym z żądań było uwolnienie jego kolegi osadzonego w Areszcie Śledczym w Międzyrzeczu i umożliwienie im odjechania z miejsca zdarzenia.

Na miejscu zdarzenia powstało ruchome stanowisko dowodzenia. Była to siedziba dowódcy działań, do którego na bieżąco spływały wszystkie informacje. Dowódca z tego miejsca wydawał polecenia oraz prowadził nadzór nad całą akcją. Podczas negocjacji zamachowiec zauważył, że kilkanaście osób ucieka z terenu stacji bocznym wyjściem. Mężczyzna otworzył do nich ogień raniąc kilkanaście osób. W tym czasie zakładnik, który stał z zamachowcem uciekł z miejsca zdarzenia. Zamachowiec zostaje zneutralizowany przez strzelca wyborowego. Równocześnie grupa bojowa Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji weszła na teren stacji paliw gdzie zneutralizowała drugiego zamachowca oraz dokonała sprawdzenia pomieszczeń. Po dokładnym sprawdzeniu policjanci wyprowadzili obsługę stacji paliw w miejsce bezpieczne.

Do działania przystąpiły grupy ratownictwa medycznego, które udzieliły pierwszej pomocy poszkodowanym. Jednocześnie z relacji osoby, która uciekła zamachowcom wynika, że na teren stacji paliw przyjechali oni samochodem i zaparkowali go na parkingu bocznym. Grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego przystąpiła do rozpoznania w trakcie, którego w pojeździe znalazła przedmiot wyglądem przypominający ładunek wybuchowy. Nastąpiło zabezpieczenie ładunku i wywiezienie go z terenu zaistniałego zdarzenia. Po neutralizacji zagrożenia do pracy przystąpiły grupy operacyjno – dochodzeniowe, które prowadziły czynności na miejscu zdarzenia. Ich zadaniem było zabezpieczenie śladów i zebranie materiału dowodowego.

Działania służb bardzo trudne do przeprowadzenia i skomplikowane zwłaszcza, że czynności negocjacyjne zakończyły się fiaskiem. Rozwiązania szturmowe zawsze niosą za sobą ryzyko związane z utratą zdrowia czy życia, niemniej w wielu przypadkach okazują się ostatecznym środkiem, który należy przedsięwziąć aby wyeliminować główne zagrożenie. Takie ćwiczenia są niezwykle ważne. Cementują one bowiem wspólne działania służb powodując je skuteczniejszymi. W przypadku realnego zagrożenia procedury te są już na tyle wypracowane, że całościowa koordynacja działań staje się efektywniejsza i gwarantuje dużo większą minimalizację zagrożeń wynikających z przestępczych działań napastników.

źródło: KWP w Gorzowie WLKP

MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u