Kroplówka dla "Chrobrego". Dąb cały czas walczy o przetrwanie po pożarze (ZDJĘCIA)

17 czerwiec 2018
Autor:  Redakcja
Kroplówka dla "Chrobrego". Dąb cały czas walczy o przetrwanie po pożarze Lasy Państwowe

Dąb "Chrobry", który jest jednym z najstarszych dębów szypułkowych w Polsce nadal pozostaje oczkiem w głowie pracowników Nadleśnictwa Szprotawa. Drzewo mimo osłabionego stanu po pożarze cały czas walczy o przetrwanie. Nieustannie pomagają w tym leśnicy.

Do podpalenia dębu doszło w 2014 roku. Pomimo to nadal króluje on w lasach zielonogórskiej dyrekcji. Król Borów Dolnośląskich od 8 czerwca 2018 roku, ze wzgledu na spadającą wilgotność ściółki w lasach, został on zasilony wodą. Szprotawscy leśnicy notorycznie podlewali go, a pobliską glebę odpowiednio zrosili. Każdy z nich liczy, że takie zabiegi pozwolą na utrzymanie liści na drzewie.

Pomimo sygnałów o postępującej martwicy zespół specjalistów, pod którego opieką znajduje się drzewo pomnikowe, nieustannie monitoruje "Chrobrego". Sprawdzany jest bieżący stan sanitarny i zdrowotny drzewa. Pojawiające się opady oraz prace Nadlesnictwa Szprotawa być może umożliwią utrzymanie się aparatu asumilacyjnego drzewa, które wytrwale walczy o przetrwanie.

"Chrobry" to jeden z najważniejszych dębów w Polsce. Rozpiętość korony wynosi około 16 metrów, a wysokość 28 m. Jego wiek szacuje się na ponad 750 lat.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u