Specjalistyczna diagnostyka nowotworowa w Gorzowie. Szpital z kontraktem na PET

21 listopad 2018
Autor: 
Specjalistyczna diagnostyka nowotworowa w Gorzowie. Szpital z kontraktem na PET Lubuskie.pl

Od 1 grudnia 2018 roku Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. będzie realizował badania urządzeniem PET-CT. Powodem jest kontrakt z NFZ na te świadczenia. Dzięki tej decyzji szpital w Gorzowie będzie wykonywał bezpłatnie badania przez najbliższe 5 lat.

PET czyli pozytonowy tomograf emisyjny to specjalistyczne urządzenie, które służy w szczególności do diagnostyki nawet bardzo drobnych zmian nowotworowych. Dzięki niemu lekarz zlokalizuje pierwotne ogniska nowotworów, oceni ich zaawansowanie i ewentualne wznowy procesu chorobowego. W niektórych typach nowotworów daje również możliwość oceny skuteczności leczenia czy planowania radioterapii. Żadna inna technika diagnostyczna nie daje takich możliwości.

Ponadto te wysokiej klasy urządzenie służy również do badań mózgu, serca i stanów zapalnych. Wykorzystywany jest także do badań w kierunku m.in. Alzheimera, Parkinsona, czy padaczki. To jedyny taki sprzęt w lubuskich szpitalach. Nawet Ministerialne Mapy Potrzeb Zdrowotnych wskazywały, że w lubuskim powinien być taki sprzęt.

Uruchomienie Pracowni PET/CT w gorzowskim szpitalu kosztowało blisko 8 mln zł. Wartość samego urządzenia to 5,7 mln złotych. Pozostałe koszty to wydatki związane z adaptacją i wyposażeniem pomieszczeń pracowni PET i tzw. pracowni gorącej. Wszystko było możliwe dzięki wsparciu inwestycji kwotą 3,2 mln złotych przez Samorząd Województwa Lubuskiego oraz władz Gorzowa, które przyznały szpitalowi przyznały dotację w wysokości 1,7 mln złotych.

- Nowoczesna pracownia PET to kolejny krok rozwoju lubuskiej onkologii i całej ochrony zdrowia - komentuje marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. Umowa z NFZ na realizację badań PET-CT opiewa na 5 lat. Miesięcznie lecznica otrzymywać będzie 113 tys. zł (tj. blisko 6,8 mln zł przez 5 lat), dlatego w ciągu miesiąca z badań będzie mogło skorzystać 35 osób. Kierownikiem Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w Szpitalu jest dr n. med. Piotr Zorga.

Fot. WSzW Gorzów Wlkp.

 • Trzy lubuskie medale w Tokio

  Trzy lubuskie medale w Tokio

  Tych nazwisk nie wypada nie znać - Tadeusz Michalik, Anna Puławska i Karolina Naja to dzisiejsi lubuscy medaliści Igrzysk Olimpijskich.

 • 120 nowych lekarzy w lubuskich szpitalach

  120 nowych lekarzy w lubuskich szpitalach

  Lubuskie ma już pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego, którzy teraz zgodnie z procedurą rozpoczną staże w szpitalach. W lubuskich lecznicach przygotowano ok. 120 miejsc stażowych.

 • W zielonogórskim szpitalu pomogą sercu prawidłowo bić

  W zielonogórskim szpitalu pomogą sercu prawidłowo bić

  Zespół młodych kardiologów Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przeprowadził już blisko 30 innowacyjnych zabiegów stymulacji tzw. pęczka Hisa u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Najstarszy pacjent miał 89 lat. Tego typu zabiegi wykonuje się obecnie w zaledwie kilkunastu ośrodkach w kraju.

 • Lubuskie: Rocznie na raka umiera ponad 2,5 tys. osób!

  Lubuskie: Rocznie na raka umiera ponad 2,5 tys. osób!

  Nowotwory tylko w ciągu jednego roku są przyczyną śmierci ponad 2,5 tysiąca Lubuszan, co stanowi średnio 25% wszystkich zgonów w województwie lubuskim.

 • Zostań koordynatorem zbiórek na rzecz SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze

  Zostań koordynatorem zbiórek na rzecz SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze

  Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze korzysta z ogólnopolskiego systemu do koordynacji zbiórek publicznych  przygotowanego bezpłatnie przez naukowców i programistów.

 • Starsza kobieta chciała pomóc mężczyźnie. 58-latek ukradł jej telefon i zagroził nożem

  Starsza kobieta chciała pomóc mężczyźnie. 58-latek ukradł jej telefon i zagroził nożem

  Gorzowscy kryminalni wraz z policjantami prewencji Komendy Miejskiej ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą. Do zdarzenia doszło rano w mieszkaniu na jednym z osiedli na terenie Gorzowa Wlkp. Mężczyzna zapukał do mieszkania starszej kobiety, prosząc o pomoc w przygotowaniu posiłku. Kobieta zorientowała się, że z jej mieszkania zginął telefon, a kiedy poprosiła o jego zwrot napastnik wyciągnął nóż, po czym uciekł. Rozbójnik został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u