Specjalistyczna diagnostyka nowotworowa w Gorzowie. Szpital z kontraktem na PET

21 listopad 2018
Autor: 
Specjalistyczna diagnostyka nowotworowa w Gorzowie. Szpital z kontraktem na PET Lubuskie.pl

Od 1 grudnia 2018 roku Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. będzie realizował badania urządzeniem PET-CT. Powodem jest kontrakt z NFZ na te świadczenia. Dzięki tej decyzji szpital w Gorzowie będzie wykonywał bezpłatnie badania przez najbliższe 5 lat.

PET czyli pozytonowy tomograf emisyjny to specjalistyczne urządzenie, które służy w szczególności do diagnostyki nawet bardzo drobnych zmian nowotworowych. Dzięki niemu lekarz zlokalizuje pierwotne ogniska nowotworów, oceni ich zaawansowanie i ewentualne wznowy procesu chorobowego. W niektórych typach nowotworów daje również możliwość oceny skuteczności leczenia czy planowania radioterapii. Żadna inna technika diagnostyczna nie daje takich możliwości.

Ponadto te wysokiej klasy urządzenie służy również do badań mózgu, serca i stanów zapalnych. Wykorzystywany jest także do badań w kierunku m.in. Alzheimera, Parkinsona, czy padaczki. To jedyny taki sprzęt w lubuskich szpitalach. Nawet Ministerialne Mapy Potrzeb Zdrowotnych wskazywały, że w lubuskim powinien być taki sprzęt.

Uruchomienie Pracowni PET/CT w gorzowskim szpitalu kosztowało blisko 8 mln zł. Wartość samego urządzenia to 5,7 mln złotych. Pozostałe koszty to wydatki związane z adaptacją i wyposażeniem pomieszczeń pracowni PET i tzw. pracowni gorącej. Wszystko było możliwe dzięki wsparciu inwestycji kwotą 3,2 mln złotych przez Samorząd Województwa Lubuskiego oraz władz Gorzowa, które przyznały szpitalowi przyznały dotację w wysokości 1,7 mln złotych.

- Nowoczesna pracownia PET to kolejny krok rozwoju lubuskiej onkologii i całej ochrony zdrowia - komentuje marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. Umowa z NFZ na realizację badań PET-CT opiewa na 5 lat. Miesięcznie lecznica otrzymywać będzie 113 tys. zł (tj. blisko 6,8 mln zł przez 5 lat), dlatego w ciągu miesiąca z badań będzie mogło skorzystać 35 osób. Kierownikiem Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w Szpitalu jest dr n. med. Piotr Zorga.

Fot. WSzW Gorzów Wlkp.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u