Nowoczesny sprzęt i samochody trafiły do lubuskich strażaków. "Będzie bezpieczniej" (ZDJĘCIA)

13 luty 2019
Autor: 
Nowoczesny sprzęt i samochody trafiły do lubuskich strażaków. "Będzie bezpieczniej" Redakcja

Lubuscy strażacy podsumowali swoją współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowe samochody, narzędzia hydrauliczne oraz środki ochrony indywidualnej to tylko część wyposażenia, która trafiła ostatnio do niemalże wszystkich jednostek w województwie. Dziś sprzęt został oficjalnie zaprezentowany.

Straż pożarna to nie tylko walka z pożarami. W ostatnich latach ponad połowę interwencji stanowiły bowiem miejscowe zagrożenia, czyli między innymi wypadki drogowe, poszukiwania osób zaginionych lub wycieki substancji chemicznych. Wychodząc więc naprzeciw powstałym zagrożeniom dla ludności oraz środowiska naturalnego, straż pożarna potrzebuje coraz to nowszego sprzętu. Dziś w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Zielonej Górze oficjalnie zaprezentowano wyposażenie, które zakupiono dla strażaków w 2018 roku.

Sprzęt, który trafił do lubuskich jednostek Państwowej Straży Pożarnej kosztował blisko 1,5 milionów złotych. To nowe samochody terenowe, zestawy do prania i impregnacji ubrań specjalnych, wysokociśnieniowe poduszki pneumatyczne, środki ochrony indywidualnej, a także narzędzia hydrauliczne. - Nowoczesne wyposażenie daje możliwość skupienia się na najważniejszym, czyli ratowaniu. Myślę, że na kilka ładnych lat posłuży on nam, aby skutecznie ratować ludzkie życie, zdrowie oraz środowisko - podsumował bryg. Patryk Maruszak, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP.

Zakupy w ponad połowie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Prezes Mariusz Herbut jest przekonany, że fundusz także w tym roku wesprze strażaków. - Poza Państwową Strażą Pożarną wspieramy również jednostki OSP. Sprzęt, który dokupujemy wynika z wniosków wyciąganych przez samych ratowników. Potrzeb jest bardzo dużo, więc mamy nadzieję, że nadal będziemy ich dofinansowywać - komentował prezes WFOŚiGW.

Zdaniem rzecznika lubuskiej straży pożarnej, kpt. Dariusza Szymury, otrzymane wyposażenie znacząco wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców regionu, a zarazem na zabezpieczenie środowiska naturalnego. - Mówi się, iż jesteśmy zielonymi płucami naszego kraju, dlatego chcemy być przygotowani na każde ewentualności, gdy środowisko będzie zagrożone. Sprzęt, który dostaliśmy na pewno zostanie bardzo dobrze wykorzystany. Wychodzimy z założenia, że wykwalifikowany ratownik z nowoczesnym sprzętem daje nam ogromne bezpieczeństwo - oceniał.

Warto dodać, że w 2019 roku do strażaków w naszym województwie w ramach projektu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach - etap IV" przekazane zostaną jeszcze kolejne samochody. Średnie lub ciężkie pojazdy gaśnicze wraz z wyposażeniem zasilą ratowników z Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Żagania, Słubic, Sulęcina, Świebodzina oraz Wschowy.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u