Winobranie na Winnicy Samorządowej w Zaborze

22 wrzesień 2019
Pixabay

Wspólne zbieranie i wyciskanie winogron, degustacja soku, konkursy wiedzy winiarskiej oraz wykłady historyczne o lubuskim winie - to tylko część atrakcji, które będą czekały na uczestników IV Winobrania na Winnicy Samorządowej.

Wydarzenie odbędzie się 22 września w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze. Do udziału zaprasza marszałek Elżbieta Anna Polak.

Co roku Winobranie na Winnicy Samorządowej jest doskonałą okazją do zabawy, a także do zdobycia nowych doświadczeń na temat lubuskiego winiarstwa. Nie inaczej będzie w tym roku. Winiarskie dożynki w Zaborze rozpocznie korowód, na czele którego przemaszeruje Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz Bachus z bachantkami. Następnie uczestnicy wezmą udział w pokazie tłoczenia winogron oraz degustacjach soku. Zaprezentuje się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkól Budowlanych w Zielonej Górze oraz kapela koźlarska Kotkowiacy ze Zbąszynka. Najmłodsi będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w trakcie warsztatów z plecenia wianków i koszyków oraz tworzenia winobraniowych ozdób. Dla starszych organizatorzy przygotowali testach i konkursy, w których główną rolę odegra lubuskie winiarstwo i winnica samorządowa. Podobnie jak w poprzednich latach nie zabraknie wykładów historycznych. Szczególnie zapraszamy na promocję turystycznej mapy „Lubuskie winnice wczoraj i dziś", którą wydał niedawno Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego wspólnie z Fundacją na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde".

Wykład na temat historii upraw winogron w naszym regionie poprowadzi pomysłodawca mapy Przemysław Karwowski. Wydarzeniom związanym z IV Winobraniem na Winnicy Samorządowej towarzyszyć będzie Jarmark, w trakcie którego odbędą się prezentacje winiarskie połączone z degustacją i sprzedażą produktów regionalnych.

Program Winobrania:

13:00 –17:00

- warsztaty rękodzielnicze,

- jarmark z prezentacjami winiarskimi połączonymi z degustacją i sprzedażą produktów regionalnych,

- gry i konkursy o tematyce związanej z winobraniem i winiarstwem lubuskim, atrakcje dla dzieci

13:00–14:00 Promocja mapy „Lubuskie winnice wczoraj i dziś" – wykład na temat historii upraw winogron w regionie – Przemysław Karwowski

14:00–14:15 Oficjalne otwarcie Winobrania Samorządowego

14:15–14:45 Korowód na Winnicy Samorządowej: (korowód Bachusa z orszakiem i uczestników, wspólne zbieranie winogron, udział orkiestry dętej )

14:45–15:15 Pokaz tłoczenia winogron i degustacja napoju winogronowego.

15:00–15:30 Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkól Budowlanych w Zielonej Górze

15:30–16:00 Występ lubuskiego zespołu folklorystycznego

16:00–17:00 Wykład historyczny na temat anegdot winiarskich autorstwa Arkadiusza Cincio z Muzeum Ziemi Lubuskiej

17:00 Zakończenie Winobrania

Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze to miejsce, gdzie bije serce odradzających się lubuskich tradycji winiarskich. Jest ono wizytówką regionu, pełni funkcje reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjną i muzealną, ale jest także dobrą bazą naukowo-dydaktyczną. Centrum stało się jednym z głównych punktów na mapie lubuskiego winiarstwa.

Źródło: lubuskie.pl

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u