Ogłoszono wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gorzowa

20 październik 2019
Ogłoszono wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gorzowa Adobe Stock

17.10.2019 r. weszło w życie rozporządzenie Prezydenta Miasta o wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Zgodnie z zapisami Zarządzenia Prezydenta wybory odbędą się we wszystkich gorzowskich szkołach w dn. 14.11.2019 r.

Szkoły mają jednak czas tylko do 24.10.2019 r. na powołanie Komisji Wyborczych. Wzory wszystkich niezbędnych dokumentów i treść uchwały znajdują się na stronie Urzędu Miasta.

Przywrócenie Młodzieżowej Rady Miasta w Gorzowie to sukces lokalnego Stowarzyszenia NOVUM, którego członkowie w roku ubiegłym prowadzili w tej sprawie kampanię w szkołach a ostatecznie zebrali ponad 400 podpisów gorzowian pod petycją do Prezydenta Miasta o reaktywację Rady.

Każda szkoła stanowić będzie odrębny okręg wyborczy, ale nie w każdej szkole wybory muszą się odbyć. To od dyrekcji szkół zależy to czy szkoła włączy się w wybory i powoła Komisję wyborczą oraz przeprowadzi wybory. Szkoły nie mają takiego obowiązku, ale zarówno Stowarzyszenie NOVUM jak i urzędnicy miejscy wysłali do szkół informacje zachęcające do udziału w wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta.

Przypomnijmy, że udział w wyborach może wziąć każdy uczeń gorzowskiej szkoły ponadpodstawowej (niezależnie od jego miejsca zamieszkania), zarówno publicznej jak i niepublicznej. Chęć udziału w wyborach mogą zgłaszać także uczniowie klas maturalnych. Z każdej szkoły do Młodzieżowej Rady może dostać się dwóch kandydatów, którzy zdobędą największą liczbę głosów w wyborach. Swoją kandydaturę do Rady uczniowie mogą zgłaszać do 07.11.2019 r. w Szkolnych Komisjach Wyborczych. Stowarzyszenie NOVUM zachęca, aby uczniowie zgłaszali się do dyrekcji szkół z prośbą o powołanie Szkolnych Komisji i włączenie się szkoły w wybory.

W razie jakichkolwiek pytań pomocą służy Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. Osobą odpowiedzialną za wykonanie Zarządzenia Prezydenta jest Sekretarz Miasta Pan Eugeniusz Kurzawski: 95 7355 - 538, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Młodzieżowa Rada funkcjonowała w Gorzowie Wlkp. do 2013 r. Obecnie Gorzów jest jedynym w kraju miastem wojewódzkim, w którym nie ma uczniowskiej rady. Wielokrotnie podejmowano próby jej przywrócenia, ale udało się to dopiero Stowarzyszeniu NOVUM. To czy Rada będzie funkcjonować zależy teraz od zaangażowania w wybory szkół i samych uczniów.

Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.