W Żaganiu znaleziono kapsułę czasu z 1809 roku!

25 październik 2019
W Żaganiu znaleziono kapsułę czasu z 1809 roku! Urz ad Miasta Żagań

24 października 2019 roku w trakcie prac remontowych na dachu Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego w Żaganiu odnaleziono kapsułę czasu z 1809 roku. Kapsuła znajdowała się w kuli na wieży remontowanego kościoła.

Otwarcia kapsuły dokonała konserwator nadzorująca prace wykonywane na obiekcie, Małgorzata Rzepecka wspólnie z proboszczem Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu, księdzem kanonikiem Władysławem Tasiorem w obecności przedstawicieli Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wewnątrz kapsuły znaleziono dokument spisany po łacinie, zawierający informacje na temat władz świeckich i duchowych sprawujących wówczas opiekę nad miastem. Były tam również broszury okolicznościowe po niemiecku wydane z okazji otwarcia i uruchomienia nowego magistratu w Żaganiu w dniu 31 sierpnia 1809 roku oraz na temat powodzi z czerwca 1804 roku.

Wewnątrz zwoju znaleziono mniejsze zawiniątka, zawierające informacje na temat donatorów wspierających remont obiektu prowadzony w tamtym czasie oraz monety przez nich przekazane. Otworzono jedynie dwa z nich, znajdując monety z XVIII i XIX wieku. Całe znalezisko zostanie dokładnie zbadane i sklasyfikowane przez osoby do tego uprawnione.

O dalszych losach tego niezwykłego znaleziska będziemy informowali Państwa na bieżąco.

Info: Urząd Miasta Żagań

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u