Powstał 60-kilometrowy płot. Ma powstrzymać ASF (ZDJĘCIA)

28 listopad 2019
Autor: 
Powstał 60-kilometrowy płot. Ma powstrzymać ASF (ZDJĘCIA) Redakcja

Wzdłuż zakażonej strefy ASF, przy granicy województw Lubuskiego i Wielkopolskiego powstało 60-kilometrowe ogrodzenie, które ma być barierą dla dzików. W ten sposób leśnicy chcą zahamować migrację chorych zwierząt.

Na terenie naszego województwa, w powiecie wschowskim powstało 40 km płotu. Kolejne 20 km ciągnąć się będzie przez powiat leszczyński. Ogrodzenie budowane jest, by uniemożliwić dzikom z przechodzenie do Wielkopolski, gdzie nie ujawniono do tej pory ogniska tej choroby.

Płot został zbudowany z drewnianych słupów pomiędzy którymi rozciągnięta jest siatka leśna, która na dole ogrodzenia dodatkowo przybita jest do żerdzi. Ma to dodatkowo utrudnić zwierzętom przechodzenie pod płotem.

Na chwilę obecną w województwie lubuskim przebadano 43 znalezione padłe dziki. W tym u 22 z nich potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Inspektorat Weterynarii zwiększył również strefę żółtą, czyli tzw. obszar ochronny, który obejmuje obecnie prawie połowę województwa. Wyznaczona jest również strefa czerwona, która została objęta ograniczeniami m.in. w transporcie świń.

Dokładny obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików:

- gmina Sława w powiecie wschowskim,

- gminy: Kolsko, Siedlisko, Otyń, Bytom Odrzański i Nowa Sól w powiecie nowosolskim,

- gminy: Bojadła, Trzebiechów, Zabór i Kargowa w powiecie zielonogórskim.

Na całym terenie obowiązuje zakaz wstępu do lasu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.