151 batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powstał z myślą o mieszkańcach Ziemi Lubuskiej. Służba w WOT daje im możliwość łączenia życia zawodowego z marzeniami o wojsku. „Przed kandydatami intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastka”. Pierwszy dzień w wojsku polega na dopełnieniu formalności i pobraniu umundurowania oraz niezbędnego sprzętu wojskowego. Tego samego dnia instruktorzy wychowania fizycznego sprawdzą kondycję rekrutów. Następnie przyszli żołnierze pobiorą broń z którą nie rozstaną się już do uroczystej przysięgi wojskowej”. – mówi ppłk Artur Filipowicz dowódca lubuskich terytorialsów.
Trening wojskowy, który właśnie rozpoczynają przyszli żołnierze jest zaledwie wstępem do zasadniczego – trzyletniego okresu szkolenia żołnierza WOT. Te pierwsze szkolenia to na pewno przygoda. Ale nie zabawa. Każdy dzień wypełniony jest licznymi zadaniami. Nie ma czasu na nudę. Kolejne dni będą dla nich intensywnym, kilkunastogodzinnym treningiem wojskowym. Przyszli terytorialsi muszą nauczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, taktyki, podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, pracy z mapą a przede wszystkim drużynowego współdziałania. Szkolenie zakończy egzamin sprawdzający wyszkolenie czyli tzw. „pętla taktyczna”. Jeśli rekruci przejdą tę próbę, dostąpią zaszczytu złożenia wyjątkowej przysięgi wojskowej 26. stycznia. W szeregi skwierzyńskiego batalionu WOT wstąpili dziś ludzie różnych profesji. Są wśród nich inżynierowie, urzędnicy, farmaceuta czy tez wychowawca młodzieży oraz studenci.
Ochotnicy zapytani o to co jest najlepsza częścią bycia żołnierzem WOT, najczęściej odpowiadają że to, że niemal nic nie trzeba zmieniać w swoim dotychczasowym życiu. Za to można dodać do niego coś więcej: służbę swojej społeczności. Wspomniana przysięga wojskowa łączyć będzie kilka aspektów. 26. stycznia 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej świętuje swoje drugie urodziny a nowi żołnierze po raz pierwszy złożą przysięgę na sztandar swojej jednostki, który brygada otrzyma z rąk Prezydenta RP. To również doskonały moment, by uczcić 101 rocznice Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość odbędzie się na Placu Wolności w Poznaniu o godzinie 17:00.
Obecnie, 151 batalion lekkiej piechoty podlega 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Dowodzi nim ppłk Artur Filipowicz, który od dawna związany jest z Ziemią Lubuską. Ostatnie lata związany był z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Służył w Afganistanie podczas IX zmiany PKW. Rekrutacja w Skwierzynie wciąż trwa. Co trzeba zrobić, by zostać terytorialsem? Są dwie drogi: udać się do swojej macierzystej WKU lub wypełnić wniosek na ePUAP. Druga, najbliższa możliwość odbycia szkolenia podstawowego, to ukłon głównie w stronę uczniów i studentów. Aby nie tracić dni nauki, wielkopolska brygada proponuje szesnastodniowe ćwiczenia w ramach projektu „Ferie z WOT” (25.01 – 09.02.2020r.). Projekt odbędzie się tym razem na terenie województwa lubuskiego. W ubiegłych edycjach program okazał się strzałem w dziesiątkę i cieszył się bardzo pozytywnym odbiorem. W tej chwili w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1300 żołnierzy. W skali kraju, WOT liczy już ponad 24,000 żołnierzy, w tym ponad 20,000 tys. ochotników. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz nowoutworzony 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Źródło: kpt. Marcin MISIAK, ppor. Anna JASIŃSKA 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej