Badanie przeprowadzono w dziewięciu krajach Europy: Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, Grecji, w Niemczech, Belgii, Danii, Rosji i Polsce.
Jak wyjaśniła Magdalena Jończak, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte, z badania wynika, że w Polsce prezenty pochłoną ok. 44 proc. naszego bożonarodzeniowego budżetu (489 zł), jedzenie 46 proc. (512 zł), a na spotkania towarzyskie planujemy natomiast wydać 120 zł. Aż 37 proc. pieniędzy przeznaczonych na prezenty pozostawimy w sklepach internetowych, a jedzenie kupimy przede wszystkim w dyskontach - dodała.
W porównaniu do lat ubiegłych, Polacy rzadziej na prezenty wybiorą książki, nowością w zestawieniu dziesięciu najpopularniejszych upominków jest natomiast odzież sportowa, która awansowała aż o jedenaście miejsc. "To świadczy o tym, że rośnie aktywność fizyczna Polaków" - ocenił dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte, Mariusz Chmurzyński. Na czwartym miejscu badani wybierali - jako preferowany prezent - pieniądze.
Z badania wynika, że nastolatki będą najczęściej obdarowywani słodyczami. W tej kategorii największy awans w zestawieniu odnotowała również odzież sportowa. Z kolei płyty CD, jako schyłkowa technologia z punktu widzenia nastolatków, spadają na dalsze pozycje. Dzieciom nadal najchętniej kupujemy zabawki konstrukcyjne (klocki), książki oraz zabawki kreatywne i artystyczne.
Jedna czwarta badanych deklaruje, że prezenty kupi już w listopadzie, a prawie 40 proc. wybiera się na zakupy w pierwszej połowie grudnia. Ale aż 33 proc. respondentów (więcej niż przed rokiem) czeka z zakupem do ostatnich dni przed świętami - wyjaśnił Chmurzyński. Na zakupy prezentów Polacy wybiorą się przede wszystkim do specjalistycznych sieci sklepów. Multimedia mają jednak zamiar zamawiać w internecie.
Źródło: www.kurier.pap.pl