Studenci na start!

01 październik 2019
Autor: 
Studenci na start! lubuskie.pl

Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego zainaugurowali rok akademicki 2019/2020. Uroczystość odbyła się 1 października.

- Fundamentem każdego wolnego i silnego, przestrzegającego zasad demokracji społeczeństwa jest wolna nauka. Tylko dobra edukacja zwiększa szanse dla przyszłych pokoleń. Dlatego pragnę zapewnić, że samorząd województwa był, jest i będzie dobrym sprawdzonym partnerem i przyjacielem lubuskich uczelni – mówiła do studentów, kadry naukowej oraz władz uczelni marszałek Elżbieta Anna Polak.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęło wystąpienie władz uczelni. Prof. Wojciech Strzyżewski – prorektor poinformował o stanie uczelni, a także o zmianach, które zostały wprowadzone wraz z nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Podziękował także za wsparcie i doskonałą współpracę samorządowi województwa oraz marszałek Elżbiecie Anna Polak. Marszałek zapewniała z koli, że wszystkie lubuskie uczelnie mają w samorządzie przyjaciela i solidnego partnera. - Dlatego razem z rektorami przygotowaliśmy kierunki rozwoju lubuskich uczelni. Jesteśmy przewidywalni i wiemy co w partnerstwie możemy zrobić. Współfinansujemy nowe kierunki na naszych uczelniach. To na pewno niesłuchanie ważne wsparcie finansowe dla kierunku lekarskiego. To już 3 razy 3 mln zł. Ale to także dietetyka na Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp., bezpieczeństwo narodowe na Akademii im. Jakuba z Paradyża. Jesteśmy dalej otwarci. Teraz wspólnie tworzymy inżynierię lotniczą. Niesłychanie ważne są stypendia. Dlatego zarząd województwa finansuje stypendia dla lekarzy, a od tego roku dla pielęgniarek. Finansujemy także stypendia motywacyjne. Pamiętamy także o profesorach. Stworzyliśmy specjalny fundusz z budżetu samorządu finansowania publikacji naukowych. Samorząd jest również partnerem konferencji, debat, Festiwalu Nauki. W tym roku wspólnie powołaliśmy pierwszy regionie instytut Polskiej Akademii Nauk Centrum Badań Kosmicznych. Myślimy więc o przyszłości młodego pokolenia – podkreślała.

W tym roku studia na pierwszym roku rozpoczęło 3,5 tys. studentów. To o 250 więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej chętnych chciało studiować medycynę. O jedno miejsca ubiegały się 42 osoby.

Wszystkim studentom powodzenia życzyła marszałek Elżbieta Anna Polak. Ostatnio uczestniczyłam w Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Tam też Shada Islam - Dyrektor ds. Europy i Geopolityki Friends of Europe powiedziała: kiedy masz coś do powiedzenia, powiedz to. I to jest przesłanie dla was. Drodzy studenci bądźcie odważni, mądrzy i szczęśliwi tutaj w regionie lubuskim – mówiła marszałek.

Źródło: lubuskie.pl

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u