Będzie most w Pomorsku!

04 październik 2019
Będzie most w Pomorsku! Redakcja

Dzięki zabiegom marszałek Elżbiety Anny Polak oraz działaniom samorządu województwa jest pozytywna decyzja dot. budowy mostu przez Odrę w Pomorsku. – To dobra wiadomość dla mieszkańców regionu, którzy na tę przeprawę czekają. Zabiegamy także o budowę kolejnych mostów: w Połęcku, Gościmcu, a także w Kostrzynie nad Odrą i Krośnie Odrzańskim. Trwają także prace związane z budową mostu w Milsku – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

O budowę przeprawy w Pomorsku marszałek Elżbieta Anna Polak oraz władze samorządowe zabiegały od dawna. Na początku bieżącego roku złożony został wniosek do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o dofinansowanie w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów. Wniosek obejmował także przeprawy w Połęcku i Gościmcu. Informacje o pozytywnej decyzji w sprawie przeprawy w Pomorsku przekazał Waldemar Buda – sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. – Są to duże inwestycje, z którymi samorządy nie są w stanie sobie poradzić. To koszty rzędu 100 mln zł. W związku z tym, że jest to most rekomendowany i jest duża potrzeba, dofinansowanie wyniesie 80% wartości inwestycji – wyjaśnił. Kolejny krok to podpisanie umowy na realizację inwestycji pomiędzy wojewodą, a samorządem województwa. To ma nastąpić w ciągu miesiąca. Następnie ruszy procedura projektowa. Czas budowy mostu to ok 4 lat. – Ten harmonogram jest dla nas bardzo ważny, ponieważ to samorząd będzie współfinansował budowę przeprawy i będzie beneficjentem środków. A teraz jesteśmy na etapie konstruowania budżetu na kolejny rok i chcielibyśmy tę inwestycję tam ująć – mówiła marszałek Polak.

Elżbieta Anna Polak pytała także o szanse na realizację pozostałych, ważnych dla regionu przepraw, rekomendowanych do programu Mosty dla Regionów: w Połęcku i Gościmcu. Minister poinformował, że możliwość ich realizacji uzależniona jest od wyników pierwszego naboru i wartości podpisanych umów. Jest jednak szansa na drugi nabór w ramach programu.

Most w Pomorsku to inwestycja, która umożliwi wyeliminowanie promu jako przeprawy międzybrzegowej wraz z budową niezbędnego odcinka drogi. Budowa mostu umożliwi płynne skomunikowanie z istniejącą siecią drogową regionu, w tym dojazd do drogi S3, co wpłynie na zwiększenie potencjału gmin, poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i skrócenie przejazdu.

Szacowany koszt inwestycji to 88 mln zł.

Źródło: lubuskie.pl

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u