Sołtys Ownic inicjatorem odbudowy starego domu dla mieszkanek wsi

08 listopad 2016
Autor:  Ryszard Waldun

Urszula Januszewska z niepełnosprawną córką Karoliną mieszkają w Ownicach w gminie Słońsk od wielu lat.

Córka pani Urszuli obecnie ma 23 lata i od urodzenia porusza się na wózku inwalidzkim, ponieważ ma porażenie mózgowe. W życiu obu pań bywało różnie, ale ostatnie tygodnie spowodowały, że życie traciło sens. Przeciekający dach podczas większej ulewy po prostu się zawalił. 

Trzeba pomóc i koniec

Sytuację mieszkanek Ownic przeanalizował Franciszek Jamniuk sołtys Ownic, jednocześnie radny powiatu sulęcińskiego i Prezes lokalnego koła myśliwskiego "Dzik".

- Postanowiłem sobie, że mimo wielu osobistych spraw stanę na głowie i mieszkankom mojej wsi pomogę - mówił sołtys.

Jak pomyślał tak zrobił.

Obecnie posesja Urszuli i Karoliny Januszewskich to jeden wielki plac budowy. Po zakończeniu prac będą miały nowy dach, budynek będzie ocieplony, a niepełnosprawna Karolina będzie miała nowoczesny podjazd dla wózka inwalidzkiego oraz przebudowana łazienkę dostosowaną do jej potrzeb. Pomaga sołtys, mieszkańcy, członkowie koła myśliwskiego "Dzik" ze Słońska i prywatni darczyńcy oraz żołnierze brygady z Międzyrzecza oraz więźniowie z zakładu karnego w Słońsku.

Marzy nam się jeszcze centralne ogrzewanie.

Obecnie pani Urszula, aby ogrzać pomieszczenia pali w piecu kaflowym co jest bardzo uciążliwe choćby z tego względu, że młodą osobą już nie jest.

- Robimy wszystko by mieszkanki Ownic święta Bożego Narodzenia spędziły w odnowionym domu i by święta były naprawdę wesołe - podkreśla Franciszek Jamniuk.

Do ogrzania jest ponad 120 metrów kwadratowych.  Niestety brakuje sponsora do montażu pieca i pozostałych elementów. Chętnych do pomocy prosimy o kontakt na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Franciszek Jamniuk to jak twierdzą mieszkańcy Ownic bardzo obrotny sołtys. Oprócz pomocy paniom Januszewskim jest inicjatorem imprezy dla niepełnosprawnych, która co roku odbywa się w Ownicach (gmina Słońsk).

- W przyszłym roku impreza nie będzie miała charakteru powiatowego, ale regionalny i patronat nad imprezą obejmie pani minister Elżbieta Rafalska - informuje sołtys - Myśliwi to nie tylko osoby strzelające. Koło myśliwskie "Dzik" ze Słońska jest pierwszym w kraju kołem, które posiada status pożytku publicznego i stąd angażowanie się myśliwych w inicjatywy charytatywne. Współpracujemy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-wychowawczym w Sulęcinie oraz tamtejszym Domem Dziecka, bierzemy udział w festynach dla niepełnosprawnych. Mamy wiele innych pomysłów, których jeszcze nie chcemy zdradzać.

Jak się okazuje można mieć własne życie i sprawy zawodowe, a także angażować się na rzecz innych. 

  • Tragiczny weekend nad wodą w Lubuskiem. Utonęły aż 4 osoby!

    Tragiczny weekend nad wodą w Lubuskiem. Utonęły aż 4 osoby!

    Wielu Lubuszan ten gorący i słoneczny weekend spędzało nad wodą opalając się bądź pływając, niestety nie wszyscy wrócili z wypoczynku do swoich domów. Ostatni weekend czerwca z pewnością zapisze się w historii jako najtragiczniejszy pod względem liczby utonięć. Tylko w ciągu dwóch dni utonęły aż cztery osoby.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u