Konkurs na szopkę bożonarodzeniową

17 listopad 2016
Autor: 

Zbąszyńskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza do udziału w konkursie na szopkę bożonarodzeniową i do kontynuowania przepięknej tradycji, jaką jest budowanie szopek.

Jeśli wierzyć źródłom to pierwszą szopkę, na polecenie cesarzowej Heleny, stworzono w 330 r.n.e. W betlejemskiej grocie, wybudowano marmurowy żłóbek, który miał upamiętnić narodziny Jezusa Chrystusa. Kilka lat później, przebudowano ją na drewnianą, w której umieszczono drewniane figurki rodziny świętej oraz pastuszków. Całość wzbogaciły żywe zwierzęta. Była to ogromna atrakcja, która z czasem zrodziła się w tradycję.

Bardziej prawdopodobne są jednak zapiski historyczne, które mówią, że pierwszą szopką i kluczową rolę w jej budowaniu miał Św. Franciszek z Asyżu, kiedy to w 1233 roku zorganizował w Greccio (Włochy), pierwszą żywą szopkę. Jej wnętrze o naturalnej skali, odzwierciedlało tą z Betlejem. Zakonnik w ten sposób chciał ludziom przybliżyć tajemnice zbawienia. Ze źródeł biograficznych Świętego, dowiadujemy się, że: „Nadszedł dzień radości, dzień wesela. Z wielu miejsc zostali wezwani bracia. Mężowie i niewiasty owej ziemi z radością przygotowywali, wedle możności, świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, która błyszczącą gwiazdą oświetliła wszystkie dni i lata. Przybył wreszcie Święty Boży, a znalazłszy wszystko przygotowane, ucieszył się. Przygotowano żłób, kładąc w nim siano, a do groty wprowadzono wołu i osła. Prostota otoczona jest czcią, wywyższone zostaje ubóstwo, zalecona wszystkim pokora, a Greccio staje się jakby nowym Betlejem”. Po śmierci Franciszka, jego zakon kontynuował tradycje żywej szopki.

W Europie idee tworzenia szopek rozpowszechnił zakon franciszkanów. Najbardziej popularne były we Włoszech, nie tylko w czasie świąt. W Polsce początki budowanie szopek sięgają XIII wieku. Także rozpoczęli ją franciszkanie, którzy osiedlili się w Polsce. Pochodzenie jednych z najstarszych figur przedstawiających postać małego Jezusa Chrystusa, Marię i Józefa, zasponsorowanych i stworzonych na życzenie siostry króla Kazimierza Wielkiego, księżnej Elżbiety Węgierskiej, datowane jest około 1370 roku. Obecnie figury, które są jednymi z najstarszych na świecie, znajdują się w kościele św. Andrzeja w Krakowie.

Za jedną z najpiękniejszych polskich szopek bożonarodzeniowych uznaje się szopkę, która powstała w kościele o.o. kapucynów w Warszawie. Powstała w 1948 roku. Wykorzystano w niej około 50 postaci liczących sobie od połowy do jednego metra wysokości.

Najbardziej popularne, bogato zdobione szopki, w swojej architekturze przypominające najbardziej charakterystyczne budynki w Krakowie, to właśnie szopki krakowskie. Pierwsze powstały w II połowie XIX wieku. Ich twórcami mieli być murarze z przedmieść samego Krakowa. W Krakowie wówczas powstawały dwa rodzaje szopek: małe o nieruchomych figurkach przeznaczone na sprzedaż dla mieszkańców oraz duże szopki wigilijne, tworzące przenośne teatrzyki, w których w roli Świętych obsadzane zostawały lalki kukiełkowe.

Nie jest ważnym, czy to maleńkie, nieruchome szopki, stworzone przez dzieci czy ogromnych rozmiarów naturalne, zawsze będą przypominać nam o jednym, o Świętach Bożego Narodzenia. Tym bardziej, zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych, klasy oraz organizacje do wzięcia udziału w konkursie na szopkę bożonarodzeniową. Regulamin oraz karta zgłoszenia dostępna na stronie lub w siedzibie Zbąszyńskiego Centrum Kultury (ul. Powstańców Wielkopolskich 12). Organizator przewiduje atrakcyjne nagrody.

Termin składania prac mija 9 grudnia 2016 roku. Wystawa odbędzie się 13 grudnia w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła oraz w Galerii Baszta.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u